Obeležavanje Dana pobede i Dana Evrope, foto: NJ/Magločistač
Danas je obeležen Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope, 9. maj, polaganjem venaca na Spomenik žrtvama fašizma, na Trgu žrtava fašizma u Subotici, i Spomen-kompleks palim crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi, u organizaciji Gradske uprave Grada Subotice i Gradskog odbora SUBNOR-a.
Zamenik gradonačelnika Subotice Srđan Samardžić je nakon polaganja venaca na spomenik žrtvama fašizma izjavio da je 9. maj 1945. godine jedan od najznačajnijih datuma u istoriji ljudskog roda.
On je podsetio da je na današnji dan, pre 80 godina, u Evropi utihnulo oružje i da se završio Drugi svetski rat, te da je pobeda antihitlerovske koalicije nad nacističkom Nemačkom i njenim saveznicima obeležila kraj jednog od najkrvavijih sukoba u istoriji čovečanstva.
„Iza ovog, po mnogo čemu do sada najvećeg i najsurovijeg rata ostali su velika materijalna pustoš, oko 55 miliona žrtava i oko 80 miliona ranjenih. U industrijskom ubijanju ljudi u nacističkim logorima smrti ubijeno je oko 12,5 miliona ljudi. Te žrtve niko i nikad ne sme da zaboravi“, istakao je Samardžić.
On je podsetio da je u Drugom svetskom ratu na području nekadašnje Jugoslavije život, prema procenama, izgubilo oko 1,7 miliona duša.
„Tim žrtvama i njihovoj hrabrosti dužni smo slobodu koju imamo i zbog toga im se, i danas, najdublje klanjamo“, kazao je Samardžić.
Dodao je da su građani Subotice, bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, socijalni status i obrazovanje, stali na stranu slobode i otpora protiv okupatora i njihovih saradnika.
„U Drugom svetskom ratu stradalo je više od 7.000 građana Subotice koja se i danas ponosi svojom antifašističkom tradicijom, neguje sećanje na žrtve antifašističke borbe i čuva svoje antifašističke tekovine“, poručio je Samardžić, i čestitao građanima i Dan Evrope koja je, kako je rekao, podignuta na temeljima te istorijske pobede.
Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a u Subotici Aleksandar Toković rekao je da se Subotica sa ponosom seća svojih žrtava.
„Sloboda kao uzvišen čin današnjice i kao ideal mora biti u svima nama na prvom mestu“, naveo je.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.