Obeležen Dan pobede nad fašizmom u Subotici: Žrtvama koje su dale život dugujemo slobodu koju danas imamo

Obeležen Dan pobede nad fašizmom u Subotici: Žrtvama koje su dale život dugujemo slobodu koju danas imamo

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

09.05.2024

Kategorija: Subotica

Danas je obeležen Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope, 9. maj, polaganjem venaca na Spomenik žrtvama fašizma, na Trgu žrtava fašizma u Subotici, i Spomen-kompleks palim crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi, u organizaciji Gradskog odbora SUBNOR-a i Lokalne samouprave Subotica.

Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić izjavio je nakon polaganja venaca na spomenik žrtvama fašizma da je istorijskoj pobedi nad Nemačkom i njenim saveznicima doprinos dala i Subotica, „da je u Drugom svetskom ratu stradalo više od 7.000 građana ovog grada koji se ponosi svojom antifašističkom tradicijom i čuva svoje antifašističke tekovine“.

Stevan Bakić, foto: NJ/Magločistač

„Svedoci smo da i danas ima mnogo onih koji pokušavaju da prekrajaju činjenice, falsifikuju istoriju i umanje ulogu srpskog naroda u borbi protiv fašizma, kao i da prećute i minimiziraju veliki doprinos slavne Crvene armije. Svedoci smo i povampirenja fašizma kako u našem okruženju tako i šire, i protiv toga uvek treba da se borimo“, istakao je.

U Drugom svetskom ratu, na području nekadašnje Jugoslavije život je izgubilo oko 1,7 miliona ljudi, rekao je Bakić i dodao da je na nama da ne dozvolimo da laž pobedi istinu i da se žrtve proglase za dželate.

„Naši časni preci su u tom krvavom vremenu bili na strani slobode, pravde i istine. Tim žrtvama i njihovoj hrabrosti dužni smo slobodu koju imamo i zato im se i danas najdublje klanjamo“, poručio je.

Podsetio je da je Dan pobede nad fašizmom, 9. maj 1945. godine, jedan od najvažnijih datuma u istoriji ljudskog roda.

„Toga dana, pre 79 godina završen je u Evropi Drugi svetski rat koji je po broju žrtava, materijalnim razaranjima i prostranstvu na kom se vodio bio najveći i najsuroviji ratni sukob u istoriji čovečanstva“, kazao je Bakić.

On je podsetio i da je ovaj rat sa sobom odneo više od 55 miliona ljudskih žrtava i ostavio veliki broj ranjenih, a da je u fašističkim logorima smrti i zatvorima ubijeno oko 12,5 miliona ljudi.

„Kapitulacijom nacističke Nemačke i njenih saveznika konačno je slomljen najmonstruozniji sistem ikada instaliran u jednoj zemlji zbog koga su ljudi pojedinih vera i nacionalnosti masovno odvođeni u koncentracione logore, mučeni, zatim ubijani u gasnim komorama i spaljivani u krematorijumima“, rekao je Bakić.

On je takođe podsetio da je u sistemu koncentracionog logora Jasenovac počinjen užasan zločin u kome su stradali uglavnom Srbi, Jevreji i Romi.

’Ništa nije važnije od slobode’

Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Aleksandar Toković rekao je da Subotica i Srbija ovaj datum slave sa dostojanstvom prisećajući se na velike žrtve svih palih boraca koji su dali živote za našu slobodu.

Aleksandar Toković, foto: NJ/Magločistač

„Naša obaveza i obaveza svih onih generacija koje dolaze u narednom periodu je da ne zaborave naše heroje i žrtve, da ih se svake godine prisete, i da prenesemo mladima da je sloboda sveta, da ništa lepše i važnije od slobode nema“, naveo je.

Na Spomenik žrtvama fašizma položeni su venci u ime građana Subotice, lokalne samouprave i SUBNOR-a grada Subotice, Vlade Srbije i Severnobačkog upravnog okruga, kao i u ime ambasade Ruske Federacije u Beogradu. Vence su položile i delegacije Jevrejske opštine Subotica, „Centra Tito“, Udruženja „Četvrta Mini Jugoslavija“, Udruženja vojnih penzionera i ratnih vojnih invalida Subotica i drugih organizacija.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.