U Subotici obeležen Dan pobede nad fašizmom: Da se zlo nikada i nikome ne ponovi

U Subotici obeležen Dan pobede nad fašizmom: Da se zlo nikada i nikome ne ponovi

Foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

09.05.2022

Kategorija: Subotica

Gradski odbor SUBNOR-a i lokalna samouprava Subotica obeležili su danas na Trgu žrtava Fašizma, 9. maj, Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope.

Foto: NJ/Magločistač

Sekretar SUBNOR-a grada Subotice, Nikola Ivošević, rekao je da se danas obeležava 77 godina od pobede nad fašizmom, najvećim zlom 20. veka.

„Moramo se pokloniti ljudima koji su dali svoje živote, položiti cveće i znati da je to bio najkrvaviji rat u 20. veku, u kome je učestvovalo 80 odsto populacije, 61 svetska država, a život je izgubilo više od 50 miliona ljudi“, podsetio je Ivošević.

Kako je naveo, naša je obaveza da to prenesemo i na mlađe generacije, da se to više nikada ne ponovi.

Nikola Ivošević, foto: NJ/Magločistač

„I da mladi nastave, kao što sam ja nastavio posle mog oca, koji je bio učesnik Narodno oslobodilačke borbe, i da više ne učestvujemo ni u kakvim ratovima, nego da gradimo slobodu i mir, da idemo napred, da ne budemo fašisti nego socijalisti koji se bore za pravo, pravdu, za ljubav, i da tako školujemo decu i omladinu“, poručio je Ivošević.

Gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić, rekao je da se na godišnjicu pobede nad fašizmom i nacizmom u istoriji sveta sećamo i ključne bitke Drugog svetskog rata, one u Staljingradu, od koje je prošlo osam decenija, gde je „herojska crvena armija nanela prvi veliki poraz nacističkoj Nemačkoj i njenim saveznicima“.

„Više od milion građana tadašnjeg Sovjetskog saveza dalo je svoje živote kao zalog za istorijski 9. maj i pobedu koja će doći 1945. godine. Mržnja, antisemitizam i rasizam nisu uspeli da pokore svet, a tome su doprinos dali i borci subotičkog partizanskog odreda i svi oni koji su od 1941. godine do konačne pobede podrivali okupatorsku vlast u našem gradu“, naveo je Bakić.

Stevan Bakić, foto: NJ/Magločistač

On je poručio da te strašne dane nikada ne smemo da zaboravimo.

„Čast je naša imovina, dedovina, jer su se junački preci na pravoj strani istorije izborili sa nepojmljivim zlom u neverovatno teškim okolnostima i na kraju pobedili. Deveti maj je ponos svih slobodoljubivih naroda sveta, a najviše onih kojih su za slobodu najviše žrtvovali“, poručio je gradonačelnik.

On je kazao i da građani i građanke Srbije znaju da je antifašizam vezivno tkivo Evrope, da njegovo devalviranje i negiranje nije ni moralno, ni održivo.

Član SUBNOR-a grada Subotice, Aleksandar Toković, rekao je da danas s ponosom slavimo veličanstveni Dan pobede u Drugom svetskom ratu i da borci i članovi SUBNOR-a neće dozvoliti da se aveti prošlosti u bilo kom obliku vrate, kako se ne bi desio novi Holokaust, deportacije i masovna pogubljenja.

Aleksandar Toković, foto: NJ/Magločistač

„Zato, draga omladino i deco, ne odvajajte se od svoje istorije, čuvajte svoje mitove i legende, ne odričite se nasleđa svetih likova i imena iz naše slavne prošlosti i NOB-a, slavite naše praznike i događaje iz oslobodilačkih borbi naših naroda, učestvujte i negujte sve naše zajedničke datume“, poručio je Toković mladima.

Na komemorativnom skupu vence su položili predstavnici lokalne samouprave Subotica i SUBNOR-a Subotica, Vlade Srbije i Severnobačkog okruga, Ambasade Rusije u Srbiji, Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 Subotica, Jevrejske opštine Subotica, kao i političkih partija i nevladinih organizacija.

Nakon polaganja venaca na Spomeniku žrtvama fašizma, učenici Gimnazije „Svetozar Marković“ su recitovali pesme, nakon čega su venaci položeni i u Spomen-parku na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.