U SUBOTICI FORMIRANA LOKALNA VLAST: BOGDAN LABAN IZABRAN ZA GRADONAČELNIKA

U SUBOTICI FORMIRANA LOKALNA VLAST: BOGDAN LABAN IZABRAN ZA GRADONAČELNIKA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

23.06.2016

Kategorija: Subotica

Labanovom izboru prethodile primedbe da u lokalnoj vlasti nema pripadnika hrvatske zajednice, te da je sastav Gradskog veća napravio pod političkim pritiskom

 

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Izborom Bogdana Labana za gradonačelnika, Tímee Horváth za njegovog zamenika, te Veljka Vojnića za zamenika predsednika Skupštine grada i članova Gradskog veća Subotica je danas, skoro dva meseca nakon izbora, dobila novu lokalnu vlast.

Izboru Labana, koji je – kao i Srpska napredna stranka (SNS) čiji je predsednik Gradskog odbora – do poslednjeg dana tajio svoju buduću funkciju, prethodilo je nekoliko ozbiljnih primedbi opozicije. Relativno dugu raspravu započeo je predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov, prebacujući novom gradonačelniku što u sastavu nove izvršne vlasti nema nijednog pripadnika hrvatske zajednice. Ističući kako Subotica u svojoj dugogodišnjoj istoriji ne pamti ovakav primer, on je rekao kako je na taj način u pitanje doveden “duh Ustava i zakona”, kao i bilateralni Sporazum Srbije i Hrvatske o međusobnoj zaštiti prava Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji, i to samo tri dana nakon što su u Subotici predsednica Hrvatske Kolinda Grabar – Kitarović i premijer Srbije Aleksandar Vučić potpisali Deklaraciju o unapređenju odnosa dve države, u kojoj se prva točka odnosi upravo na prava dve manjine. U izjavi za “Magločistač” Žigmanov je rekao kako ne misli da je gradonačelnik to učinio namerno nego da su u stranačkoj raspodeli funkcija unutar relativno velike koalicije predstavnici hrvatske zajednice verovatno “slučajno ispali”.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

“U svakom slučaju, moja je dužnost bila ukazati na taj propust koji za posljedicu ima jednu atipičnu situaciju koja čini mi se nije viđena u povijesti Subotice, a to je da predstavnici jedne manjinske zajednice nisu ni na koji način uključeni u izvršne i zakonodavne strukture lokalnih vlasti”, rekao je Žigmanov, dodajući kako se nada da će se ovi propusti ubuduće nadomestiti.

Dojučerašnji gradonačelnik i šef odborničke grupe “Za građansku Suboticu” Jenő Maglai zamerio je svom nasledniku po funkciji na nedostatku hrabrosti “da se odupre političkim pritiscima” prilikom sastavljanja članova Gradskog veća. On je takođe ukazao na činjenicu da su odbornicima predlozi o članovima Gradskog veća uručeni neposredno pre početka rasprave o ovoj tački dnevnog reda na šta mu je “zbog dvostrukih merila” odmah replicirao šef odborničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) János Nágel rečima da se i Maglai isto ponašao dok je bio gradonačelnik.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

I pored izrečenih kritika na proceduralni deo, Laban je i od Maglaija je, ali i od kolegice mu iz Pokreta Josipe Ivanković, kao i od šefa odborničke grupe “Pokret za pristojnu Suboticu” i nekadašnjeg gradonačelnika Saše Vučinića dobio pohvale kao “najbolji izbor” za gradonačelnika iz redova stranke kojoj pripada. Zbog toga verovatno i ne treba čuditi što je Laban dobio 48 glasova na tajnom glasanju, što je za pet više u odnosu broj odbornika koji sačinjavaju vladajuću koaliciju.

Izvinjavajući se prvo zbog protokolarnih grešaka koje su prethodile njegovom izboru za gradonačelnika, te odbacujući navode da je bilo političkih pritisaka prilikom sastava Gradskog veća, Laban je u svom govoru rekao kako se nikada ne bi prihvatio obavljanja ove funkcije da nije uveren da se ciljevi koje je zacrtao ne mogu ostvariti. A ti ciljevi, kako je naveo, tiču se Subotice u kojoj će se njeni stanovnici osećati sigurnim i ravnopravnim, Subotice s manjim brojem nezaposlenih i Subotice u koju će se mladi nakon završetka studija vraćati, jer će imati mogućnost zaposlenja. Zbog toga će, rekao je novi gradonačelnik, prioriteti biti vezani za dovođenje novih investitora u Industrijsku zonu u Malom Bajmoku i ulaganje u turističku banju Palić. I sve ostalo u njegovom govoru ticalo se razvoja: komunalne i saobraćajne infrastrukture, uslova u kojim se odvija obrazovni proces, socijalne brige…

Komentarišući Žigmanovljeve primedbe na nezastupljenost pripadnika hrvatske zajednice u telima lokalne vlasti Laban je rekao:

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

“Ko kaže da ih neće biti? Da li je Gradsko veće jedino mesto gde oni mogu biti u vlasti? Mi imamo i pomoćnika gradonačelnika, imamo i sekretarijate i rukovodioce javnih preduzeća i kada pogledate tu strukturu, ona je različita od onoga što je Žigmanov izgovorio”.

Što se novih članova Gradskog veća tiče, osim imena, u predlogu za njihovo imenovanje nisu navedene i oblasti za koje će biti zaduženi. Tako javnost samo može nagađati o tome hoće li Nemanja Simović biti zadužen za sport, a Simon Osztrogonác za poljoprivredu, odnosno hoće li u narednom mandatu Iliji Đukanoviću biti poverena oblast vezana za socijalna pitanja, Nebojši Darabošu turizam investicije i regionalnu saradnju, Nataši Aleksić obrazovanje, Miroslavi Babić kultúra, a Ákosu Újhelyiju privreda.

Odbornici su na današnjoj sednici doneli odluke o dodeli priznanja “Dr Ferenc Bodrogvari”, a izabrani su Monika Čik, Željka Zelić i Natalija Raičević.

 

 

(Magločistač)

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“U SUBOTICI FORMIRANA LOKALNA VLAST: BOGDAN LABAN IZABRAN ZA GRADONAČELNIKA”

Jedan koji smi says:

Smiješno je da se Žigmanov čudi… pa što je uradio da bude više Hrvata u skupštini grada Subotice, u Vojvodini, u Srbiji… Provukao se svugdje zahvaljujući nevjerojatnoj i čudnoj toleranciji DS… To je samo plod dugogodišnjeg NEUSPJEŠNO HRABROG DJELOVANJA čelnika HNV-a, ZAVODA i DSHV. Ali oni nisu nikad krivi… I svi su zadovoljni postignutim USPJEHOM (užas) na zadnjim izborima. Nek nam se Bog smiluje.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.