U planu rekonstrukcija vile Bagoljvar na Paliću: Objekat će služiti za održavanje izložbi

U planu rekonstrukcija vile Bagoljvar na Paliću: Objekat će služiti za održavanje izložbi

Bagoljvar na Paliću, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

23.11.2021

Kategorija: Subotica

Na osnovu raspisane javne nabavke, u planu je rekonstrukcija vile Bagoljvar na obali Lajoša Vermeša na Paliću, a objekat se mora vratiti u prvobitno stanje. Vila je podignuta 1891. godine u okviru sportskog kompleksa Lajoša Vermeša i predstavljala je prvi olimpijski hotel u Evropi. Planirana namena vile je muzejski objekat koji će biti izložbenog karaktera.

Objekat je u izuzetno trošnom stanju, uništen zbog opšteg nemara i zbog atmosferskih uticaja, vandalističkih ispada „slučajnih“ posetilaca i prisustva golubova, navodi se u dokumentaciji.

Shodno prenameni objekta u galerijsko-muzejski prostor, potrebno je da se projektom predvide svi neophodni sadržaji za funkcionalnost prostora. Predviđeni su sanitarni čvorovi i ostava za osoblje. Radovi predviđaju i postavljanje instalacije grejanja i klimatizacije, kao i nove instalacije vodovoda i kanalizacije i priključenje objekta na infrastrukturu. Pri dizajniranju ovog prostora obratiće se pažnja na njegovo istorijsko nasleđe i shodno tome organizovati i urediti novi prostor.

Dodaje se da je prethodno potrebna izrada projektno-­tehničke dokumentacije za rekonstrukciju ovog objekta.

Vila Bagoljvar je trospratni objekat sa potkrovljem. Nalazi se na najznačajnijoj lokaciji zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine Palića u priobalnom pojasu, koji sa parkom čini jedinstvenu urbanističku celinu. Izgrađena je 1891. godine u okviru sportskog kompleksa Vermeš Lajoša kao smeštajni objekat za sportiste.

Objekat ima osmougaone tornjeve, a toranj ukrašava žolnai glazirani biber crep. Objekat je stilski prilično neodređen. Koncepcija objekta razbija okoštale šablone akademizma i eklektike koji su vladali u ovom periodu istorije, a slobodniji duh secesije se već nazire. Međutim, najviše je prisutno elemenata „švajcarskog stila“ koji se od druge polovine 19. veka već primenjuje širom Evrope za banjske objekte i vile.

Objekat je vrlo trošnog izgleda u donjoj zoni gde je primetno razorno dejstvo kapilarnih voda iz tla, kao kod Vodotornja, tako da je neophodno izvršiti sanaciju hidroizolacije objekta iznad zone temelja, a u cilju sprečavanja prodiranja kapilarnih voda.

Fasada je trošna i potrebna je potpuna rekonstrukcija svih delova zajedno sa fasadnom stolarijom i obnova krovne konstrukcije, zamena fasadne stolarije, prema arhivskim detaljima i instrukcajam koje izdaje Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture u Subotici.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.