Subotica: Kazne za lepljenje plakata na nedozvoljenim mestima od 5.000 do 20.000 dinara

Subotica: Kazne za lepljenje plakata na nedozvoljenim mestima od 5.000 do 20.000 dinara

Foto: NJ/Magločistač

28.12.2022

Kategorija: Subotica

U poslednjih nekoliko godina primećeno je da su političke stranke plakatiranje na teritoriji grada zamenili “reklamiranjem” političkih ideja putem zakupa bilborda, ali se još uvek pojavljuje veća količina izlepljenih plakata na stubovima javne rasvete, komunalnim, stambenim i poslovnim objektima koji se nalaze u blizini glasačkih mesta, saznaje Magločistač u Sekretarijatu za inspekcijsko-nadzorne poslove Grada Subotice.

Neretko na pojedinim javnim površinama vidimo plakate koji su prelepljeni jedni preko drugih i bez obzira na to da li je reč o prostorima koji su predviđeni za lepljenje plakata ili ne, ovakav prizor narušava izgled grada zbog utiska neurednosti koji odaju.

Veća količina izlepljenih plakata se uglavnom pojavljuje prilikom održavanja izbora, a kazne predviđene za fizička lica koja lepe plakate su 5.000 dinara, dok je za preduzetnike i za pravna lica taj iznos 20.000 dinara.

“U takvim situacijama, predviđeno je da biračka komisija, u dan izbora a pre nego što se otvore biračka mesta, ukloni plakate. Takođe, Komunalna inspekcija u noć pre održavanja izbora obavlja obilazak svih glasačkih mesta i uklanja plakate koji se nalaze na razdaljini manjoj od 50 metara od biračkog mesta”, navode u ovom sekretarijatu.

Na pitanje Magločistača koliko je prekršajnih prijava izdato u poslednje tri godine protiv političkih stranaka koje su eventualno lepile plakate na nedozvoljenim mestima na teritoriji grada Subotice, i protiv kojih stranaka su podnete prijave nismo, međutim, dobili odgovor.

Foto: NJ/Magločistač

Napominju da se ostali plakati koji imaju komercijalnu sadržinu uglavnom lepe na spoljne delove poslovnih i stambenih zgrada i tu se uklanjanje plakata obavlja putem stambenih zajednica, vlasnika ili korisnika objekata. Član 27. Odluke o komunalnom redu predviđa, naime, da se spoljni delovi zgrade moraju držati u urednom i čistom stanju.

“Uredno i čisto stanje spoljnih delova zgrade podrazumeva da isti nisu oštećeni, zaprljani, ispisani, iscrtani grafitima, izlepljeni plakatima, odnosno na drugi način svojim izgledom ne narušavaju opštu uređenost grada”, navodi se u odgovoru.

O urednom i čistom stanju spoljnih delova zgrade dužan je da se stara vlasnik zgrade, odnosno korisnik zgrade, dodaju:

“Komunalni inspektor u obavljanju inspekcijskog nadzora ima pravo i dužnost da proverava da li se spoljni delovi zgrade održavaju u urednom i čistom stanju i ima ovlašćenje da naloži rešenjem da se spoljni delovi zgrade dovedu u uredno i čisto stanje”. 

Ko uklanja plakate na javnim površinama?

Plakate koji se nalaze na javnoj površini, na komunalnim objektima, drvećima i slično uklanja JKP “Čistoća i zelenilo” Subotica putem interventne ekipe a po rešenju komunalnog inspektora.

“Mi to skidamo sa špaklama, ali to zavisi i od toga koliki je sloj u pitanju. Dešava se da to bude puno pa nam treba više vremena za uklanjanje plakata”, kaže za Magločistač Nikola Jovičić iz ovog preduzeća.

Dešava se često da se plakati lepe i po drveću, ali i po objektima koji se nalaze u centru grada.

“Postoje mesta gde je dozvoljeno lepljenje plakata, ali to se vremenom nagomila i bude baš debeli sloj, pa s vremena na vreme, kada više nema mesta za druge plakate, onda nam treba više vremena da ih skidamo”, ističe.

Iz JKP “Čistoće i zelenila” apeluju na građane da plakate lepe na mestima gde je to određeno.

“Važno je da se ne lepi na raznim objektima i da se na taj način ne ruži grad”, poručuje Jovićić.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.