Subotica: Dvodnevni program povodom 10. juna, Svetskog dana secesije

Subotica: Dvodnevni program povodom 10. juna, Svetskog dana secesije

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

08.06.2022

Kategorija: Subotica

U naredna dva dana Subotičane očekuju predavanja, vođenja kroz izložbe, koncerti i drugi kulturni sadržaji koji se u ovom gradu organizuju povodom Svetskog dana secesije.

U Gradskom muzeju će u četvrtak, 9. juna, u 17 časova, biti otvorena projekcija slika vitraža Mikše Rota, a u 18 časova će biti održano stručno vođenje kroz izložbu „Istoricizam i secesija“.

Odlazak na vidikovac u tornju Gradske kuće, koja je izgrađena u stilu mađarske varijante secesije, biće moguće u petak, 10. juna, u 12 časova.

Posetioci će od 16 do 18 časova moći da se priključe i šetnji kroz secesiju i da se upoznaju sa ovim poznatim stilom, koju organizuju Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica, Gradski muzej i Savremena galerija Subotica.

Subotičani će imati priliku da obiđu Sinagogu, a uvodnu reč će imati istoričarka umetnosti, Neda Džamić, dok će o Sinagogi govoriti arhitektica Gordana Prčić Vujnović. O zgradi Gradskog muzeja govoriće istoričarka umetnosti Olga Kovačev Ninkov.

Sledeća stanica je Rajhlova palata, o čijoj istoriji će govoriti istoričarka umetnosti Tamara Kucor, dok će o Leović palati govoriti Neda Džamić. Na kraju ovog obilaska biće reči i o biseru secesije, Gradskoj kući i o vidikovcu, o kojima će govoriti istoričarke umetnosti, Olga Kovačev Ninkov i Neda Džamić.

Grupa „Mečvirag“ će u 18 časova nastupiti sa programom pod nazivom „Pejzaž iz snova“, koji će biti održan u Sinagogi, nakon čega će u 19 časova biti održano i predavanje turističkog vodiča Borisa Tota „Priče o secesiji“.

Nakon toga, u 20.30 časova, Subotičani će uživati u koncertu „Noć orgulja“ na kom će nastupiti Kornelije Vizin na orguljama, Bela Anišić na horni i Mihalj Sič na fagotu. Biće  izvođena dela Veslija, Hajdna, Baha, Šumana, Telemana i jedna praizvedba Bele Anišića.

Na teritoriji grada Subotice postoji oko sto objekata građenih u stilu secesije koja se u ovom gradu javlja, kao i u Evropi, krajem 19. i početkom 20. veka. Secesija je umetnički pravac koji se pobunio protiv strogih kanona istoricizma i uopšte ogledanja na epohe koje su joj prethodile.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.