Strogo zaštićena biljna vrsta šafranjika 20 godina uspeva jedino u „Subotičkoj peščari”

Strogo zaštićena biljna vrsta šafranjika 20 godina uspeva jedino u „Subotičkoj peščari”

Šafranjika, foto: RTV

Objavio: Magločistač

16.11.2022

Kategorija: Subotica

U zaštićenom području „Subotičke peščare“ već 20 godina raste strogo zaštićena biljna vrsta pod nazivom šafranjika. Javno preduzeće „Palić Ludaš“ je brojanjem ove vrste ustanovilo da na ukupno 142 lokaliteta isključivo na severu Vojvodine uspeva oko 100.000 jedinki ove biljke.

Prema rečima direktorke Javnog preduzeća „Palić Ludaš“, Marte Dobo, reč je o jedinstvenoj vrsti koja raste samo na retkim prostorima, pa se zaposleni u ovom preduzeću trude da uređuje i čuvaju staništa u kojima uspeva ovaj zanimljivi cvet svetlo ljubičaste boje.

Sandra Čokić Reh iz ovog preduzeća kaže da, osim u specijalnim rezervatima prirode u Subotici, ova biljka uspeva u Mađarskoj, kao i pojedinim delovima Rumunije i Francuske, i to su jedina mesta gde ona uopšte i postoji.

„Izuzetno je specifična jer su uslovi staništa morali da budu odgovarajući da bi ona opstala. U bašti ova biljka neće uspeti. Stanište se redovno održava košenjem, uklanjanjem rastinja, a posao se obavlja mehanički“, objašnjava.

Navodi da se od 2016. godine krenulo sa brojanjem ove vrste i da su rezultati bili jako dobri.

„Poslednje brojanje je obavljeno 2018. godine kada je ustanovljeno da ima oko 100.000 jedinki, dok je 2003. godine taj broj bio svega oko 2.000 – 3.000 jedinki“, napominje.

Selevenjska šuma, foto: NJ/Magločistač

Podseća da su 2013. godine, nakon proglašenja zaštite predela izuzetnih odlika „Subotička peščara“ u okviru projektnih aktivnosti sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode, ustanovili da je više od milion jedinki ove vrste zaorano, pa je posle toga krenula revitalizacija i stvaranje pogodnih uslova za život ove vrste na našem području.

„Šafranjika cveta u februaru ili martu, plod donosi do maja i juna, a tokom zime se čisti stanište kako bi ona mogla da se ispolji i sledećeg proleća“, kaže Čokić Reh.

Dodaje da zainteresovani građani mogu da vide ova staništa u okviru šetnji koje organizuju civilne ili druge organizacije koje se bave zaštitom prirode.

„Berba šafranjike je zabranjena. One imaju svoje mesto u prirodi, pa ljudi mogu da uživaju u njenoj lepoti, a taj estetski doživljaj je nešto primarno“, poručuje Čokić Reh.

Preduzeće „Palić Ludaš“ je od Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine na osnovu konkursa dobilo ukupno 2,4 miliona dinara za projektne aktivnosti na teritoriji četiri zaštićena područja: Parka prirode “Palić”, Specijalnog rezervata prirode „Selevenjska pustara“, „Ludaško jezero“ i Predela izuzetnih odlika „Subotička peščara“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.