Sećanje na žrtve Holokausta: „4.000 Subotičana odvedeno u logore smrti samo zato što su Jevreji“

Sećanje na žrtve Holokausta: „4.000 Subotičana odvedeno u logore smrti samo zato što su Jevreji“

Ruža na Komemoraciji povodom sećanja na žrtve Holokausta u Subotici, Sinagoga, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

16.06.2022

Kategorija: Subotica

Danas je u Sinagogi održana komemoracija povodom 78. godišnjice sećanja na žrtve Holokausta, koja se obeležava svakog 16. juna, kada je oko 4.000 Jevreja iz Subotice odvedeno u logore smrti samo zato što su pripadali jevrejskoj zajednici.

Sekretar Jevrejske opštine Subotica, Robert Kovač, podseća da je između dva svetska rata Subotica bila velika i bogata jevrejska opština, da je u njoj živelo 6.600 članova jevrejske zajednice.

„Nikada nećemo moći da nadoknadimo onu prazninu koja je ostala iza njih. Ali nas raduje da u ovom velelepnom zdanju, u subotičkoj Sinagogi, sa obnovljenim orguljama i svim onim tradicijama koje su nam ostavljene, možemo da ih se sećamo“, rekao je Kovač.

Foto: NJ/Magločistač

Priznatost jevrejske zajednice u Srbiji je nesumnjiva, međutim, njihov broj je danas svega 3.000 u čitavoj Srbiji, kaže predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, Robert Sabadoš, i dodaje da to ostavlja pečat na sve moguće aktivnosti ili pravce delovanja u okviru jevrejske zajednice.

„Populacija u okviru jevrejske zajednice je sve starija, a mlađi mahom napuštaju državu i odlaze u inostranstvo“, navodi Sabadoš.

Gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić, podsetio je na strašnu sudbinu 4.000 Subotičana koji su na današnji dan 1944. godine odvedeni u logore smrti, samo zato što su bili Jevreji.

„Subotička Sinagoga podignuta je za ovu veliku, snažnu i bogatu zajednicu. Svaka od ovih klupa svedoči o porodicama koje su u njima sedele i čuvale veru svojih predaka donesenu iz svete zemlje. Veru i kulturu koju je izopačeni um nacističkih zločinaca doživeo kao najvećeg neprijatelja koji se mora istrebiti“, kazao je Bakić.

On je istakao i da okupator pre 78 godina ipak nije uspeo da uništi jevrejsku Suboticu.

„Zajednica je preživela kroz malobrojne pojedince, porodice koje su izbegle smrt i uspele da se vrate u svoju zemlju, u svoj grad, dok su mnogi svoj novi život potražili u Izraelu. Ali nisu zaboravili veliko nasleđe koje su njihovi stari ostavili u Subotici“, napominje Bakić.

Dodaje da grad Subotica neće nikada zaboraviti one koji su stradali i uvek će se prema holokaustu odnositi sa posebnim pijetetom.

„Mi duboko osuđujemo svaku vrstu isključivosti, diskriminacije i intolerancije. Ljudski život, dostojanstvo i sloboda su neprikosnoveni. Ni rasna, verska, nacionalna ili bilo koja druga urođena ili nasledna osobina ne mogu predstavljati osnov za stigmatizaciju, jer ne možemo dovoljno naglasiti koliko je govor mržnje opasan i štetan“, naveo je predsednik Skupštine grada Subotice Balint Pastor.

Foto: NJ/Magločistač

Podseća da je dovoljno svega nekoliko nepovoljnih društveno-ekonomskih prilika da govor mržnje nađe sebi plodno tlo, ojača i proglasi neprijatelje.

„Često ponavljanje i isticanje različitosti kao pojma ili samo atributa je takođe besmisleno, veoma uvredljivo i nadasve opasno, budući da brojni istorijski primeri pokazuju da to uvek ima tragične posledice“, upozorava Pastor.

Dodaje da svi mi delimo ista osećanja, isto volimo, tugujemo, strahujemo i isto se radujemo, bez obzira na veru, naciju, jezik i običaje.

Podseća da Sinagoga ove godine slavi 120. godišnjicu od izgradnje.

„Posle više decenija truda, zahvaljujući donaciji Mađarske i finansijskoj podršci Srbije, konačno je obnovljena na dostojan način“, ocenjuje Pastor.

U Subotici danas živi oko 250 Jevreja.

Sećanje na žrtve holokausta svake godine organizuju Grad Subotica i Jevrejska opština u Subotici.

Nakon komemoracije, predstavnici Grada Subotice, raznih udruženja i organizacija položili su vence na spomenik nastradalima u dvorištu Sinagoge.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.