Seča drveća oko jezera Tresetište rađena je po nalogu MUP-a

Seča drveća oko jezera Tresetište rađena je po nalogu MUP-a

Jezero Tresetište posle seče drveća, foto: Dejan Đorđević

Objavio: Magločistač

13.04.2023

Kategorija: Subotica

Predstavnik Udruženja sportskih ribolovaca “Šaran” Palić, Srđan Pejić, izjavio je danas za Magločistač da je seča drveća oko jezera Tresetište rađena u tri navrata, i to po nalogu MUP-a, zbog velikog broja migranata koji se okupljaju ovde i u okolnoj šumi zbog blizine mađarske granice.

Seča je, kako je naveo, urađena i sa mađarske strane, da bi pripadnici mađarske policije i vojske imali bolju preglednost ovog terena sa obe strane.

„Sve to drveće u okolini jezera je ’samonik’ i to je praktično bila šikara sa pojedinačnim stablima. Nije u pitanju nikakva nelegalna seča. Reč je o celtisu (gelegunja), a seča je rađena po nalogu Ministarstva unutrašnjih poslova zato što su u svim tim šikarama bili stacionirani migranti koji su pravili ogroman problem“, kazao je Pejić.

Jezero Tresetište se nalazi u geografskom području subotičko-horgoške pesčare, nedaleko od mesta Palić. Jezero je smešteno uz samu granicu sa Mađarskom, a prostor deli žica. Reč je zaštićenom području prve i druge kategorije. Sa druge strane se nalazi stogodišnja borova šuma kojom gazduju “Vojvodinašume”.

Prema njegovim rečima, po prvom nalogu je rađena desna strana patrolne staze, sam granični pojas, a po drugom nalogu je rađena leva strana patrolne staze.

„Sve što je bilo u zoni koju je odredio MUP – sve je išlo pod seču, a seča je rađena po principu da se ostave pojedinačni mladi primerci autohtonog drveća“, istakao je Pejić.

Kako je naveo, seča je deljena besplatno građanima, onima koji imaju znanje, alat i adekvatnu mehanizaciju za to.

„Mi danju skupljamo smeće, oni noću bacaju“

Naš sagovornik je rekao da su u proteklom periodu imali veoma ozbiljnih problema, uključujući i pucnjave u više navrata. Obraćali su se zbog toga Gradu, policiji, JP „Čistoća i zelenilo“, ali, kako je naveo, „jednostavno niko nije nadležan za to“.

„Nama to veoma kvari ugled zato što nam dolaze ljudi iz cele Evrope i Srbije. Možda smo mi već navikli da živimo sa migrantima, ali oni nisu“, zaključio je Pejić.

Jezero Tresetište, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Migrante, prema njegovim rečima, dovoze taksisti, a oni posle ostavljaju smeće za sobom koje članovi ovog udruženja sa čuvarima pokušavaju da prikupe.

„Mi koliko možemo sakupljamo pet ambalažu, limenke, ali da ne kažem šta je sve drugo ostalo ovde… Pre dolaska migranata, ovaj prostor je zaista bio utočište retkih biljnih i životinjskih vrsta a sada je sve to u katastrofalnom stanju. Sva ta staništa su izgažena, izlomljena, zatrpana smećem. Mi danju skupljamo, oni noću bacaju“, kaže Pejić.

U Javnom preduzeću „Palić – Ludaš“ potvrdili su za Magločistač da je seču drveća zatražio MUP.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.