Gradski odbor Socijaldemokratske stranke u Subotici je povodom Svetskog dana izbeglica, koji se obeležava 20. juna, naveo da je uprkos svim uloženim naporima i značajnim finansijskim sredstvima iz budžeta Srbije i od donatora, izbegličko pitanje na ovim prostorima, pogotovo u pograničnim mestima poput Subotice i dalje bez konkretnih rešenja.
Subotički SDS je u današnjem saopštenju za javnost podsetio na buru koja se nedavno podigla oko projekta “Izgradnja stanova u zajednici za migrante”, koji finansira Vlada Kraljevine Norveške, gde će se u okviru Gerontološkog centra u Subotici izgraditi šest stambenih jedinica koje će služiti za samostalni život korisnika, ali i kao privremeni smeštaj tražiocima azila u Srbiji.
“Zahtevamo što brže rešenje navedenih otvorenih pitanja, prvenstveno kroz usvajanje novog lokalnog akcionog plana za rešavanje pitanja izbeglih, interno raseljenih lica i povratnika i tražioca azila u Subotici, kojim će se proširiti i obuhvatiti sva aktuelna pitanja, i gde će se kroz javnu raspravu postići najviši mogući stepen konsenzusa”, neveo je SDS.
Ova stranka je navela da je jedan od zadataka ove političke organizacije i stvaranje bezbednog okruženja za pripadnike svih osetljivih društvenih grupa i unapređenje stepena tolerancije prema njima, iskorenjivanje odnosno suzbijanje govora mržnje i akata fizičkog i psihičkog nasilja i privođenje pravdi učinilaca takvih akata i radnji, kao i javno zagovaranje neophodnosti sprečavanja diskriminacije i promovisanje kulture tolerancije.
“Pitanje podrške izbeglicama nije samo stvar pojedinca, već ideološko pitanje koje zahteva društvenu promenu, kao i političko pitanje povezano sa ljudskim pravima”, smatraju u subotičkom SDS-u.
SDS je podsetio da se Srbija po broju izbeglica i interno raseljenih lica nalazi na 12. mestu u svetu i prvom u Evropi, da u državi živi 29.457 lica sa izbegličkim statusom, da je izbeglički status u Srbiji, usled ratova od 1991. do 1995., dobilo 618.000 ljudi, 266.000 iz Bosne i Hercegovine, 330.000 iz Hrvatske i 203.000 interno raseljenih sa Kosova i 18.000 lica koja su raseljena unutar teritorije Kosova i Metohije.
“Problemi sa kojima se suočavaju izbegla i raseljena lica su brojni, a najveći su nezaposlenost i nerešeno stambeno pitanje ili stanovanje u uslovima koji ne ispunjavaju ni najosnovnije standarde. Da bi se izbeglima pomoglo pored malih projekata samozapošljavanja, pomoći u građevinskom materijalu, neophodna je i izgradnja određenog broja stambenih jedinica, naveo je SDS.
Ova stranka je podsetila i da je odgovor Srbija na izbegličku krizu bio daleko bolji nego u ostalim zemljama u regionu.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.