Savremena galerija Subotica: Razgovor sa umetnicom i promocija izložbe Dragane Žarevac

Savremena galerija Subotica: Razgovor sa umetnicom i promocija izložbe Dragane Žarevac

Foto: Savremena galerija Subotica

Objavio: Magločistač

17.08.2022

Kategorija: Subotica

U prostorijama Savremene galerije Subotica u petak, 19. avgusta, sa početkom u 18 časova, biće održan razgovor sa umetnicom Draganom Žarevac, a tom prilikom biće promovisan i kataloga izložbe „Odgovor je u prevodu“.

O radu, polazištu i ishodištu performansa i video-radova, o prevođenju, ali i drugim temama, sa umetnicom Žarevac razgovaraće kustoskinja galerije Tamara Kucor.

Dragana Žarevac započela je izlaganje 1979. godine performansima u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, kao i u nizu galerijskih prostora bivše Jugoslavije i u inostranstvu. Njen rad karakteriše lični stav o pitanjima od opšteg društvenog značaja.

Izlaže video-radove i instalacije, crteže i radove u zvuku. Izlagala je, između ostalog, u Kunsthaleu u Beču, Tejt Modern galeriji u Londonu, Centru Žorž Pompidu u Parizu, ZKM-u u Karlsrueu, KunstVerkeu u Berlinu, Art in General u Njujorku i u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu.

Dobitnica je nagrade Centra za umetnost i tehnologiju medija (ZKM) u Karlsrueu (1998), Zlatne sfinge za opus na Festivalu Videomedeja u Novom Sadu (1999) i nagrade Umetničke galerije „Nadežda Petrović“ u Čačku na Memorijalu Nadežde Petrović (2005).

Rezidencijalne boravke ostvarila je u ZKM-u, CICV-u, Erimonkuru i u Sant Antoninu.

Radi kao kustoskinja i selektorka video-programa, međunarodnih video-festivala i izložbi i kao autorka video-radionica.

Izložba „Odgovor je u prevodu“ je otvorena do subote, 20. avgusta.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.