U okviru pratećih programa izložbe Jelene Sredanović “Otisak. Matrica. Trenutak.”, u sredu, 29. juna, sa početkom u 19 časova, biće održano predavanje istoričarke umetnosti Tine Nađ pod nazivom “Spokoj i bura: vodeni pejzaži u istoriji umetnosti”.
Predavanje se fokusira na predstave vode u pejzažnom slikarstvu, posebno ističući dva suprotna načina na koji se ona prikazuje.
“Od davnina voda ima višestruku simboliku u kulturi, pa tako i u umetnosti. Ona služi kao neiscrpna inspiracija umetnicima sve do danas, i veoma je čest motiv u vizuelnoj umetnosti. Prve predstave vode javljaju se u antici, od realnih prikaza vode u okviru različitih scena, do alegorije vode i božanstava posvećenim vodi. Međutim, tek od epohe romantizma možemo da govorimo o vodenim pejzažima koji su oslobođeni od narativa. Sa jedne strane, imamo predstave vode koja je mirna, tiha, i spokojna, koja nas navodi na kontemplaciju, maštanje i introspekciju. Sa druge strane, javljaju se i slike vode koja je nemirna, preteća i burna, izazivajući u nama osećanja straha i nelagode, ali i divljenja pred njenom moći”, navodi se u pozivu.
Tina Nađ je rođena 1993. u Subotici. Osnovne akademske studije istorije umetnosti završila je 2016. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gde je 2017. završila i master studije.
Nakon studija volontirala je na brojnim izložbama i projektima, uključujući izložbu “Umetnici akademici SANU iz kolekcije Pavla Beljanskog” u Domu Vojske Srbije u Beogradu, izložbu “Presecanje medija: muzika i vizuelnost” u Savremenoj galeriji Subotica i mnoge druge. 2018. bila je učesnik večeri posvećenoj slikarki Ani Bukvić u Gradskom muzeju Subotica, a 2019. održala je predavanje “Snoviđenja – predstave Trnoružice u umetnosti 19. veka” u Savremenoj galeriji Subotica u okviru pratećih programa izložbe Selme Đulizarević Karanović “Bajka o Nevidljivoj i o Trnoružici”.
Uređuje stranicu na Instagramu posvećenu prikazima meseca u umetnosti pod nazivom moonarthistory.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.