SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: “OSTATI ILI OTIĆI – MIGRACIJE STANOVNIŠTVA VOJVODINE”

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: “OSTATI ILI OTIĆI – MIGRACIJE STANOVNIŠTVA VOJVODINE”

Izvor: Savremena galerija Subotica

Objavio: Magločistač

19.07.2017

Kategorija: Subotica

Razgovor “Ostati ili otići – migracije stanovništva Vojvodine” biće održan u petak, 21. jula, u Savremenoj galeriji Subotica, sa početkom u 20 časova.

U okviru drugog dela projekta “Oni koji odlaze” biće održan razgovor sa Evom Mikuškom (Mikuska Éva), višim predavačem Univerziteta u Čičesteru (University of Chichester), Engleska na temu “Ostati ili otići – migracije stanovništva Vojvodine”.

Razgovor će voditi Jasmina Jovančić Vidaković, kustoskinja pedagog Savremene galerije Subotica.

[quote color=”#000000″ bgcolor=”#ededed” bcolor=”#aa3d27″]Eva Mikuška je rođena u Subotici a nakon diplomiranja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na odseku za geografiju, napušta zemlju 1992. godine i odlazi u Englesku. U novim životnim okolnostima počinje novu akademsku karijeru fokusirajući se na metode učenja, a trenutno završava doktorske studije u ovoj oblasti. Sa koleginicom Juditom Rafai (Raffai Judit), etnologom i docentom na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici piše stručni rad uz istraživanje fenomena iseljavanja stanovništva Vojvodine koje analizira kroz promenu broja dece u predškolskim i školskim ustanovama, ne samo iz pozicije nacionalnih manjina nego sa aspekta celokupnog stanovništva ove regije. Istraživanje zahvata migracije stanovništva od perioda pre Prvog svetskog rata do današnjih dana. Ona će u razgovoru predstaviti dosadašnje rezultate ovog istraživanja, a osvrnuće se i na svoja iskustva iz pozicije iseljenika iz Vojvodine.[/quote]

U Savremenoj galeriji Subotica je 30. juna otvoren prvi deo projekta “Oni koji odlaze” predstavljanjem izložbe “Zajednički imenilac”.

Projekat se sastoji iz dva segmenta i nadovezuje se na izložbu “Granica je zatvorena” koja je bila predstavljena u maju 2016. godine. Izložba “Zajednički imenilac” je nastala kroz rad u centrima za smeštaj tražilaca azila u Srbiji i umetnika, saradnika Grupe 484, Ivanom Bogićević Leko, Snežanom Nenom Skoko i Lukom Kneževićem-Strikom.

Drugi deo projekta čini niz aktivnosti koje osvetljavaju problem migracija stanovništva bivše Jugoslavije uzrokovanih ratovima i aktuelnih iseljavanja našeg stanovništva u zemlje zapadne Evrope i severno-američkog kontinenta (Zapada), koje su ekonomskog karaktera.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: “OSTATI ILI OTIĆI – MIGRACIJE STANOVNIŠTVA VOJVODINE””

István says:

DANAS ali i prije vladajucem narodu bilo je jako drago i pozelljno da zauvek odsele nacionalne manjine, dobio je svaki putnu ispravu u nadi da valjda nece ni vratiti ili ce ostati tamo i slace devize kuci svojima , bio je to dobar izvor deviza bez ikakvog truda drzave. Ako se secate na ono vreme kada muslimani – izbeglice nedeljama su cekali u gradu ili u okolini tadasnjeg SUPA da dobiju putovnicu koja vazio samo za izlaz iz tadasnje drzave, to je velika sramota za tadasnje politicare ali o tome niko nista ne govori jer oni nisu srbi samo zato sto imaju drugu veru.. Danas je situacija slicna ovome svi mi imamo pravo putnu ispravu – putovnicu koja vazi u oba smera ali veliki je broj oni kojima ta isprava koriscen samo za izlaz i zbogom. Novi propis o obaveznoj vojnoj registraciji omladine u zemlji i u inostranstvu samo pojacava odlazak — oni koji su napolju nisu ludi da se vracaju jer ako nisu prijavili moze njih kazniti — to je sredjivanje spiiska za vojnu evidenciju, tome jos ako dodaju da oni koji su ostali necujno pozvani su na neke vojne vezbe gde kako oni kazu neki ” balavci ” izzivljaju nad njima na vezbama taman da ni omladina ne vraca ali je za razmisliti vlastodrzacima da ne odlaze samo nacionalne manjine nego i sopstveni narod, i tako smanji broj stanovnika i radne snage — to nazalost neki ” laki ” diplomasi u svojim praznim glavama smatraju srecom. Kad razgovarate sa muslimanima u slobodnom svetu oni nikad vise ne bi vratili natrag ni za odmor, ali sada je isti slucaj i sa sopstvenom narodom — ne nikako natrag icicemo na primorje jer tamo je divno i pored silne antipropagande protiv jadranskog primorja. Nama ovde kojima je proslo vreme i nestala u interesu drzave penzija skupljamo i nekako na kredit odemo u Grcku, banje ostavljamo reliktima i nisko placenim clanovima razni partija, nazalost velikoj masi ostaje samo lavor jer polako njima nestaje i hleb i so ,vlastodrsci i nemaju pojma gde su banje — oni idu avionom u daleki svet koju javno mrze a u sebi obozavaj te priklete trule nase neprijatelke i njihova deca tamo skoluje. a gde nasa ?

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.