Sa premijere filmske trilogije “Razumem te/Megértelek” Kiš teatra: Role iz života multikulturnog grada

Sa premijere filmske trilogije “Razumem te/Megértelek” Kiš teatra: Role iz života multikulturnog grada

Izvor: Fejsbuk stranica Fondacije za omladinsku kulturu i stvaralaštvo "Dabilo Kiš"

Objavio: Magločistač

27.05.2022

Kategorija: Polet 21/22 , Projekti , Subotica

U bioskopu “Eurocinema”, na Otvorenom univerzitetu, u četvrtak, 26. maja, bila je održana premijera filmske trilogije ,,Razumem te/Megértelek“ čiju produkciju potpisuje Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”. 

Trilogiju čine tri kratkometražna igrana filma – “Lift“, “Stranci“ i “Noćna mora“, a glavna svrha ovog projekta bila je podizanje svesti o multikulturalnosti Subotice, pa se tako kroz sva tri ostvarenja pričalo i na srpskom i mađarskom jeziku, uz prikazivanje odnosa i komunikacije među mladima u Subotici na jedan duhovit način, dok je prevod svih dijaloga bio na – engleskom. 

Nakon projekcije, publici su se predstavili Vladimir Grbić, Čila Pamer i Tamaš Hajdu, koji su bili scenaristi i reditelji filmova.

,,Volim da se bavim zatvorenim prostorima. Na nivou realizma ovo jeste lift, ali jeste i mesto gde možemo da se suočimo sa sobom i sa svojim problemima, tako da je to mnogo više od samog lifta“, rekao je Vladimir Grbić, dodajući da se i dve predstave Kiš teatra, “Proslava“  I “Ogledalo“, takođe poistovećuju sa malim prostorom.

 ,,Ovim filmom smo hteli da prikažemo da onog trenutka kada se nevolja podigne na viši nivo, ljudi međusobno uspevaju da se razumeju, tako da jezik postaje samo jedan od sredstava za komunikaciju“, naglasio je Grbić, vezano za film “Lift”.

U trilogiji glume Panna Csernai, Armand Bicskei, Željana Rudić, Nemanja Dimić, Ivana Stuparević, Vladan Grbić, dok su statisti Dora Skenderović, Dragana Golić, Vuksan Burzan, Ivana Stuparević, Jana Ristović, Jelena Liliom, Nataša Tutnjević, Teodora Pavluković, David Peić Gavran, Ákos Nyári, Davor Bedić, Máté Dékány, Nataša Obrenović, Norbert Dudás, Srđan Davčik, Valentino Rončević, Željana Rudić, a iza kamere i u montaži je bio Miloš Radović.

Ivana Stuparević, koja u trećem filmu ,,Noćna mora“ glumi energičnu prijateljicu koja je uvek za žurku, podelila je sa publikom svoje iskustvo sa seta koje, kaže, i nije  tako veselo kada su kamere isključene. 

,,Tokom snimanja je bio decembar. Prethodni dani pre snimanja bili su lepi, ali taj dan kada smo mi počeli da snimamo, prosto je počela neka mećava“, priča Ivana.

Scene su, naime, bile snimane ispred Jadrana i u kafiću Thalia, gde se odigravala žurka i glavna radnja sa Panom Černai u centru dešavanja, da bi se posle i Pana i ona razbolele zbog hladnoće.

,,Isto tako, dok se snimao drugi film, bilo je lepo vreme, ali pošto se snimalo po mraku, bilo je jako hladno, tako da se i Željana Rudić razbolela, ali stoički smo sve to izdržali i preživeli.“

Neke scene su bile snimane i po sedam puta, a glumcima Kiš teatra koji su se prvi put oprobali u filmskim rolama  ovo je bilo jedno iskustvo više, pogotovo stoga što im je bilo neobično što se zapravo mogu poistovetiti sa situacijama sa kojima se stanovnici multikulturalnih gradova konstantno sreću. 

Ovim projektom, Kiš teatar i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš” pokazali su da je jezik jedna mala barijera između dva sveta koju mi kao grad možemo i moramo da probijemo, a mladi glumci obećali su nam nova ostvarenja koja ćemo sa uzbuđenjem iščekivati.


Izveštaj je nastao u sklopu projekta “Polet 21/22”, koji zajednički realizuju Udruženje građana “Klara i Rosa” i Magločistač u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“, a uz podršku Švedske.

Jovana Šarčević je učenica Gimnazije ,,Svetozar Marković”. Zanimaju je umetnost i jezici, a veliku strast gaji prema književnosti.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.