Rasprava između vlasti i opozicije oko zaduživanja “Parkinga” za nabavku novog teretnog vozila

Rasprava između vlasti i opozicije oko zaduživanja “Parkinga” za nabavku novog teretnog vozila

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

07.09.2023

Kategorija: Subotica

Subotičko Javno komunalno preduzeće “Parking” zadužiće se za 6,5 miliona dinara za nabavku novog višenamenskog teretnog vozila, što je izazvalo raspravu između vlasti i opozicije koja se tome protivi zbog, kako su naveli, visokih kamatnih stopa, ocenjujući da preduzeća u ovakvoj situacija ne bi trebalo dodatno da se zadužuju.

„Što se tiče zaduživanja u datom momentu, zaista ne možemo gledati u kuglu da li je momenat pravi ili nije. Ako je vozilo staro 17 godina i ako održavanje tog vozila na godišnjem nivou košta koliko košta, da presipamo iz šupljeg u prazno, ja tu ne vidim neku svrhu“, istakao je direktor subotičkog “Parkinga”, Milorad Slijepčević.

Milorad Slijepčević, foto: NJ/Magločistač

To vozilo će, kako je rekao, služiti i za kontrolu parkiranja u gradu, a po potrebi, u noćnim satima, za obavljanje farbanja grada i prigradskih naselja, a služiće i za dopunjavanje bicikli na SU-Bajk stanicama.

„’Parking’ poslednjih 12 godina nikada nije bio u minusu, već u plusu. Mi imamo sopstvena sredstva, ali zašto bi tekuća sredstva koristili za kapitalne investicije“, obrazložio je Slijepčević.

Opozicioni Pokret građanske Subotice (PGS) se protivi ovakvoj odluci vlasti, naveo je šef ove odborničke grupe, Miroslav Milojević.

„U ovakvoj situaciji treba smanjiti zaduživanje javnih komunalnih preduzeća, jer tu direktori na jedan bahati način pristupaju tome. Očigledno je da naša preduzeća rade na štetu građana, jer ne postoji dovoljna stručnost za njihovo vođenje“, smatra.

Miroslav Milojević (PGS), foto: NJ/Magločistač

Šef odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Veljko Vojnić na to je odgovorio da se javna preduzeća zadužuju kada imaju potrebu za tim.

„Imamo inflaciju u celom svetu, pa i kod nas, pa su banke podigle kamatne stope i to nije mogao niko da predvidi“, kazao je.

Na danas održanoj sednici Skupštine grada Subotice ssvojena je i odluka o mreži dečjih vrtića koja obuhvata sve vrtiće u okviru Predškolske ustanove „Naša radost“, kao i privatne vrtiće. Opozicija je, s tim u vezi, zamerila vlasti zbog lošeg stanja u kom se nalazi većina istih.

Jelica Santrač, ispred Nove demokratske stranke Srbije koja deluje u okviru PGS-a, istakla je da se od 64 ustanove veći broj objekata nalazi u izuzetno lošem stanju.

Jelica Santrač, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

„Ništa se ne radi po pitanju standarda samih objekata u kojima svake godine boravi sve više dece, dok broj zaposlenih ostaje isti“, navela je.

Dodala je i da centralna kuhinja u PU „Naša radost“ ni danas nije gotova, te da će ova investicija iziskivati nova sredstva jer je to, kako je ocenila, „ponor bez dna“.

Odgovarajući na ove optužbe, Veljko Vojnić, koji je i tehnički direktor PU “Naša radost”, podsetio je da su u vrtićima i školama našli dodatan prostor za proširenje, i da su sada dostigli taj normativni maksimum, ali da su u odnosu na kraj 2015. godine, zahvaljujući ovim proširenjima mogli da smeste oko 700 dece više u odnosu na ranije godine, što je, kako je kazao, značajno i za roditelje i za sam grad.

Veljko Vojnić, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

„Moramo se spremiti za iduću školsku godinu jer nam svake godine dolazi 100 dece više i, ako želimo da budemo odgovorna vlast, moramo planirati i na vreme povećavati kapacitete izgradnje ili proširivanja objekata, ali i broj zaposlenih, što je u planu u narednom periodu“, zaključio je Vojnić.

Odbornici su danas doneli i odluku o pristupanju izradi Plana generalne regulacije naselja Čantavir.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.