Program Gradskog muzeja Subotica povodom Svetskog dana secesije, 10. juna

Program Gradskog muzeja Subotica povodom Svetskog dana secesije, 10. juna

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

08.06.2021

Kategorija: Subotica

Povodom Svetskog dana secesije, koji se obeležava 10. juna, u Gradskom muzeju Subotica će u sredu, 9. juna, sa početkom u 17 časova, biti održano predavanje “Na međi istoricizma i secesije – secesijska arhitektura u Staroj Moravici, Pačiru i Bajmoku”.

Predavanje će održati Tamara Kucor.

Na prekretnici 19. i 20. veka, pojavio se novi stil širom Evrope, secesija, koji nije zaobišao ni manja naselja nadomak Subotice, poput Stare Moravice, Pačira i Bajmoka.

Secesija je donela inovacije ne samo u tehničkim rešenjima, već i svojom dekorativnošću – stvorila je novi umetnički jezik oblika i motiva. Ova tendencija je primetljiva i u spomenutim naseljima, naročito u uobličavanju fasada.

Na predavanju će biti reči i o arhitekturi historicizma tj. pojavi neorenesanse kao arhitektonskog stila, koji je u Staroj Moravici vezan za ime Karolja Šumahera, zidarskog majstora poreklom iz Crvenke, koji je takođe gradio i secesijska zdanja.

Narednog dana, 10. juna, biće organizovan i besplatan odlazak na toranj Gradske kuće, koja predstavlja važan primer secesijske arhitekture u Subotici.

Okupljanje je kod svečanog ulaza u Gradsku kuću, u 12 sati.

Takođe, od 10. juna će na sajtu i Fejsbuk stranici Gradskog muzeja biti postavljena virtuelna izložba dečijih radova Predškolske ustanove „Naša Radost” na temu “Motivi životinja u arhitekturi secesije u Subotici”, dok će od 11. juna na sajtu i Fejsbuk stranici IPA projekta „Кulturna saradnja na temu ‘Istorizam u Bačkoj’ i promocija turizma u regionu” biti postavljena prezentacija na temu “Motivi istoricizma i secesije u Subotici”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.