Predstavnici koalicije „Srbija protiv nasilja“ optužili vlast u Subotici za krađu izbora

Predstavnici koalicije „Srbija protiv nasilja“ optužili vlast u Subotici za krađu izbora

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

22.12.2023

Kategorija: Politika , Subotica

Članovi lokalnih opozicionih stranaka okupljenih u koaliciji „Srbija protiv nasilja“ optužili su danas vlast u Subotici za „krađu izbora, kupovinu glasova, razne nepravilnosti i vođenje paralelnih spiskova“ tokom izbornog dana, u nedelju, 17. decembra.

Predstavnici koalicije su, kako su naveli, prijavili sve nepravilnosti nadležnim organima i od Gradske izborne komisije u Subotici zatražili uvid u izborni materijal.

Ivan Rakić ispred koalicije „Srbija protiv nasilja“ rekao je da su Subotičanima na adrese stizali „fantomski pozivi za glasanje, da su dovođeni ljudi sa strane da glasaju, i da su pozive za glasanje dobile i osobe koje su preminule 2022. godine“.

Član Izvršnog odbora Narodnog pokreta Srbije Nemanja Šarčević je podsetio da je predsednica Gradske izborne komisije navela da tokom izbornog dana nije bilo zabeleženih nepravilnosti, što tvrdi da nije tačno jer su predstavnici koalicije zabeležili niz nepravilnosti.

On je rekao da su službena vozila pojedinih javih preduzeća aktivno učestvovala u dovoženju Roma na biračka mesta gde su ih, kako je kazao, „sačekivali funkcioneri Srpske napredne stranke i za adekvatnu novčanu nadoknadu su dobijali glas“.

„Najočiglednija je zloupotreba pripadnika romske nacionalne manjine koji su za vrlo malu nadoknadu bili praktično prinuđeni da glasaju za vladajuće stranke, za SNS i SVM“, kazao je Šarčević.

Foto: NJ/Magločistač

Dodao je da je njihova koalicija predala i određene prigovore na nepravilnosti na zapisnike na velikom broju biračkih mesta.

„Ovi su izbori praktično pokradeni. Nadamo se da će se naša koalicija izboriti za ponavljanje izbora na svim nivoima u Srbiji“, ocenio je Šarčević.

O uočenim neregularnostima članovi koalicije su izvestili i OEBS čiji predstavnici su takođe posmatrali izbore u Srbiji.

„Režim je zastrašivanjem, ucenama, kupovinom glasova, dovođenjem fantomskih birača na osnovu neažurnog biračkog spiska pokrao izbornu volju građana“, izjavila je predstavnica koalicije Edita Šeregelj.

Ona je istakla da njihova koalicija „ne prihvata i ne prašta ovakvu epsku krađu“ i da režim ne može dobiti legitimitet da dalje vlada zemljom.

Ukoliko institucije ne budu postupile na adekvatan način, poručila je, „svima nama ostaju vaninstitucionalni oblici borbe protiv ovakve krađe“.

Luka Vučinac iz Zeleno-levog fronta je rekao da su od OEBS-a dobili preliminarni izveštaj koji je „sramotan za naše društvo i državu“, a u kom se navodi da „nisu bili pravedni uslovi u Srbiji, da je predsednik republike dominirao u medijima, da je bilo kupovine glasova, i da su krađe bile širom Srbije“.

On je ocenio da su paralelni birački spiskovi postojali na gotovo svim biračkim mestima, u vidu aplikacija, dogovora između vladajućih kontrolora, ili na neki drugi način.

„Paralelni spiskovi su jedan vid izlaznih anketa da bi se znalo ko je glasao, ko nije glasao, kakva je izlaznost“, poručio je Vučinac.

Darko Antelj iz Pokreta za preokret kaže da je ovo bio najniži i najprljaviji vid kampanje koji se ikada desio u Srbiji.

On je optužio članove SNS-a da su zloupotrebljavali i decu u predizbornoj kampanji.

„Dva dana pred izbore su u Bajmoku delili novogodišnje paketiće gde je ’Deda Mraz’ ponovio da će sve biti u redu – u nedelju ’Srbija ne sme da stane’“.

Članovi opozicionih stranaka su zatražili od nadležnog tužilaštva da reaguje i da ispita sve navode koje je iznela ova koalicija.

TAGOVI:
Izbori 2023.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.