Predmet meseca u Gradskom muzeju Subotica: Poznosrednjovekovni broš sa lokaliteta Hinga u Nosi

Predmet meseca u Gradskom muzeju Subotica: Poznosrednjovekovni broš sa lokaliteta Hinga u Nosi

Objavio: Magločistač

04.04.2023

Kategorija: Subotica

Gradski muzej Subotica svakog meseca izdvaja po jedan “predmet meseca” iz svoje projekcije i kroz kraći istorijski opis predstvalja ga svojoj publici, a za april je odabran poznosrednjovekovni broš sa lokaliteta Hinga u Nosi.

“Na lokalitetu Hinga u Nosi 1948. i 1949. godine sprovedena su arheološka istraživanja 132 poznosrednjovekovna groba. Zanimljive nalaze čine pređice zapadnog porekla koje su izvorno imale funkciju broša”, navodi viša kustoskinja i arheološkinja, Neda Dimovski.

Na osnovu raspoloživih podataka, na teritoriji Karpatskog basena ovi broševi su imali drugačiju funkciju pa su na grobljima pronalaženi u predelu struka što ukazuje da su činile deo pojasa. Takav je slučaj i sa nalazom iz groba sa lokaliteta Hinga.

Foto: Magločistač

“Kružna prstenasta pređica (broš) sa plastičnom unutrašnjom i spoljašnjom ivicom nosi natpis +HILF+MARIA+MER+T (Ti mi pomozi Marijo) ispisan gotičkom majuskulom. Natpis je nakon slova T prekinut otvorom za iglu. Prečnik pređice je 3 centimetara i težina iznosi 4 grama”, objašnjava Neda Dimovski.

Usled drugačije funkcije ovih predmeta i arheološkog konteksta na teritoriji nekadašnje Ugarske kraljevine, istraživači ih dovode u vezu sa pokrštavanjem Kumana i Jaziga.

“Smatra se da su ih njihove žene stavljale na pojas umesto nekadašnjih amuleta. S obzirom na jezik natpisa, ovi su se broševi (pređice) širili posredstvom nemačkih crkvenih redova u drugoj polovini 14. veka”, ističe Dimovski.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.