Predavanje o međuratnom beogradskom plakatu večeras u Gradskom muzeju Subotica

Predavanje o međuratnom beogradskom plakatu večeras u Gradskom muzeju Subotica

Objavio: Magločistač

22.09.2022

Kategorija: Subotica

U Gradskom muzeju Subotica večeras (četvrtak, 22. septembar) će s početkom u 18 časova biti održano predavanje “Međuratni beogradski plakat” Bojane Popović, istoričarke umetnosti Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu.

Predavanje se priređuje u okviru gostujuće izložbe “Tri međuratna plakatera: Janković, Petrović, Babić”, a upravo o ova tri aktera – Dušan Janković, Mihailo S. Petrov i Miloš Babić – biće i “glavni junaci” večerašnjeg izlaganja.

Istorija plakata u Srbiji počinje krajem 19. veka, u vreme kada i na globalnom nivou plakat postaje važno komunikaciono sredstvo potrošačkog društva u usponu. Tada, uglavnom, nije bio oblast rada umetnički obrazovanih ličnosti, što će se promeniti nakon Prvog svetskog rata, kada je postalo neophodno da njegovi autori poseduju likovne veštine, kreativnost i inovativnost.

Tokom međuratne epohe, zlatnog doba umetnosti plakata, nastala su i ostvarenja Dušana Jankovića, Mihaila S. Petrova i Miloša Babića. U tom periodu bio je upravo formiran sloj profesionalnih grafičkih dizajnera, stvorena je bila živa aktivnost i saradnja reklamnih agencija, privrede, umetnika, Udruženja prijatelja umetnosti “Cvijeta Zuzorić”, Muzeja kneza Pavla, a krajem perioda, i školskog sistema.

Dela trojice plakatara o kojima će biti reči na predavanju pripadaju pionirskoj fazi ove stvaralačke discipline u Srbiji, a u svojim najboljim izdanjima predstavljaju njene vrhunce i svrstavaju se u korpus kvalitetnog evropskog plakata.

Izložba “Tri međuratna plakatera: Janković, Petrović, Babić” je otvorena do 15. oktobra.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.