Predavanje Nele Tonković u Savremenoj galeriji Subotica: „Omiljene? Mesto žene kao autorke u istoriji umetnosti“

Predavanje Nele Tonković u Savremenoj galeriji Subotica: „Omiljene? Mesto žene kao autorke u istoriji umetnosti“

Objavio: Magločistač

12.06.2023

Kategorija: Subotica

Predavanje kustoskinje Nele Tonković pod nazivom „Omiljene? Mesto žene kao autorke u istoriji umetnosti“ biće održano u četvrtak, 15. juna, u 19 časova, u Savremenoj galeriji Subotica, a u sklopu pratećih edukativnih programa izložbe “Omiljeni” Nikole Dimitrovića i Kemila Bektešija.

Predavanje će se baviti razmatranjem okolnosti u kojima se pojavljuju prve žene autorke, kao i identifikovanjem ključnih tačaka u istoriji umetnosti od kojih započinje proučavanje njihovih opusa.

Istorija umetnosti obiluje prikazima žena: od mitoloških bića ili obožavanih religioznih figura, preko slike žene kao brižne majke ili njene potpune suprotnosti – zavodljive kurtizane, do neustrašivih revolucionarki. Slika žene je neodvojivi deo istorije umetnosti. Međutim, sve do perioda moderne i savremene, nauka o istoriji umetnosti jedva da je prepoznavala žene kao autorke umetničkih dela. U svim smenama pravaca i epoha, glavnu ulogu je zauzimao stvaralac – muškarac kao heroj ideje, znanja i veštine. O ženama autorkama istraživalo se i saznavalo veoma malo sve do druge polovine 20. veka, kada se otkriva socijalni kontekst koji je oblikovao (ne)mogućnosti za ravnopravno učešće žena u procesima umetničkog stvaranja do perioda modernizma.

Izložba „Omiljeni” Nikole Dimitrovića i Kemila Bektešija otvorena je do 22. jula.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.