Poverenik u Subotici: Važno da se podaci o ličnosti obrađuju na bezbedan način i da se zaštite od zloupotreba

Poverenik u Subotici: Važno da se podaci o ličnosti obrađuju na bezbedan način i da se zaštite od zloupotreba

Milan Marinović, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

22.03.2023

Kategorija: Subotica

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Milan Marinović, izjavio je danas u Subotici, uoči panel diskusije o praćenju sprovođenja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, da je važno da se lični podaci građana obrađuju na bezbedan način i da oni budu zaštićeni od mogućih zloupotreba.

„Svi oni koji imaju obavezu da obrađuju naše lične podatke, to treba da rade na način da ne zadiru previše u našu privatnost, da naši podaci budu zaštićeni onako kako to zakon propisuje i kako je to i u drugim modernim pravnim sistemima“, istakao je Poverenik u Velikoj većnici Gradske kuće.

Kako je naveo, u današnje vreme razvoja visokih tehnologija, ubrzanih digitalizacija, sve veće upotrebe veštačke inteligencije, opasnosti po naše podatke o ličnosti su podjednake u Srbiji ili u nekoj drugoj državi, jer se svi nalazimo pred istim izazovom.

„Sve je veći napad na naše podatke. Danas ih je sve teže sačuvati, teško je pratiti njihov tok, da li se oni ’izvoze’ negde izvan Srbije, na neki server ili klaud“, upozorio je Marinović.

Jedan od načina zaštite, rekao je on, jeste da onima koji rukuju našim podacima budu predočene njihove obaveze i kako da to rade bezbedno a da ostvare svrhu obrade, kao i da se građani upoznaju zašto je bitno da čuvaju svoje podatke.

„Građani često zanemare činjenicu da nisu to samo ime i prezime, adresa, matični broj, nego i IP adresa, vaše ponašanje, šta jedete, šta oblačite, kuda se krećete, kakav automobil vozite… Sve su to podaci o našoj ličnosti“, objašnjava Marinović.

Prema njegovim rečima, Srbija je lider u regionu u digitalizaciji, što podrazumeva i obradu podataka o ličnosti koji je mnogo efikasniji i brži, ali se postavlja pitanje kako ti podaci cirkulišu, da li se oni dovoljno štite – „i tu je ta opasnost civilizacije“.

„S druge strane, ako vam veštačka inteligencija obrađuje lične podatke, postavlja se pitanje koliko to može biti sigurno“, dodaje on.

Petar Antić, foto: NJ/Magločistač

Savetnik za vladavinu prava ispred GIZ-a, Petar Antić, rekao je da ta organizacija u okviru projekta “Jačanje vladavine prava u Srbiji” podržava implementaciju akcionog plana za Poglavlje 23, te da se Srbija i na taj način osnažuje u pristupanju Evropskoj uniji.

On je najavio da je u planu i dolazak međunarodnih eksperata Evropske unije koji mogu da pruže podršku u oblasti zaštite ličnih podataka.

„Pruža se podrška i u oblasti biometrijskih podataka, a stručnjaci će preneti svoja iskustva da bi se propisi u Srbiji mogli uskladiti sa propisima Evropske unije“, kazao je Antić.

Panel diskusija se sprovodi u okviru projekta „Jačanje vladavine prava u Srbiji“ koji je finansiran od strane Evropske unije i Vlade Nemačke, a implementira ga GIZ.

Danas je u Subotici održana jedna od ukupno 15 planiranih panel diskusija koje će biti organizovane u gradovima i opštinama u Srbiji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.