Pokret građanske Subotice: Građani Hajdukova održali lekciju iz borbe za građanska prava

Pokret građanske Subotice: Građani Hajdukova održali lekciju iz borbe za građanska prava

Izvor: MUP Srbije

Objavio: Magločistač

03.08.2023

Kategorija: Politika , Subotica

“U Hajdukovu, u prepunoj sali, građani kojima je uskraćeno pravo na bezbednost i pravo na potpuno informisanje održali su lekciju iz borbe za građanska prava”, zaključak je Pokreta građanske Subotice (PGS) vezano za događaje koji su obeležili proteklih desetak dana, a koji su kulminirali održavanjem zbora građana u Mesnoj zajednici “Hajdukovo” prošlog petka, 28. jula.

“Predstavljali su se imenom i prezimenom, bez straha, postavljali pitanje o suverenitetu države Srbije na svojoj teritoriji, potom – iza koga su ostale čaure metaka koje pronalaze i ko je naoružao migrante koje viđaju oko šume. Učinili su nedvosmislenim da postoje dve grupe migranata – oni koj idolaze u Suboticu zakonito već osam godina i nikoga ne ugrožavaju i oni  koji to rade bez neophodnih putnih isprava, a poseduju oružje. Javno su osporili broj migranata u šumama,  i izneli tvrdnju da nije reč o trideset migranata, kako se objavljuje, već o deset puta više njih, a u nekim momentima da ih ima i po trideset puta više, odnosno da broj migranata u šumama dostiže i broj hiljadu. Svedočili su o umešanosti policije u ilegalni put migranata, o taksistima iz Subotice i Sombora koji u tome učestvuju i policiji koja ne reaguje na njihove pozive”, sumiraju iz PGS-a sastanak građana Hajdukova sa gradonačelnikom Stevanom Bakićem i načelnikom Policijske uprave Subotica, Igorom Velimirovićem.

Odgovori nadležnih su, međutim, smatraju iz ovog pokreta,  bili “uopšteni, neubedljivi, zvučali su kao da im je cilj smirivanje ugroženih zamazivanjem im očiju”, a ne rešavanjem gorućeg problema:

“Gradonačelnik je, po receptu predsednika Srbije, ubeđivao prisutne da su oni zaslužni što sukobi nisu zahvatili čitav grad. Načelnik MUP-a Subotica je označio kao problem geografski položaj grada i globalnu migrantska krizu, a gradonačelnik poentirao tezom da je je sve izazvala Evropska unija koja je uslovila Srbiju da organizuje nekoliko prihvatnih centara za migrante, te da neke organizacije pokušavaju da politizuju i ovaj skup”, navodi se u saopštenju za javnost.

Tom prilikom, podsećaju iz PGS-a, obećano je otvaranje novog broja telefona za pritužbe građana povodom migrantske krize i dolazak na razgovor s građanima za sedam dana, ali i istraga svih navoda o umešanosti pojedinih policajaca u poslove vezane za ilegalni put migranata, te dodaju:

“Spekuliše se po Subotici da postoje dve grupe koje prevode migrante, da je jedna bliska vlasti, da Orban danju priča jedno, a noću pušta ilegalan ulazak u Mađarsku, da je tempo ipak sporiji, da dve grupe međusobno ratuju za brži prelazak ‘svojih’ migranata i da svaka grupa ima svoju naoružanu vojsku migranata. Nisu, izgleda, računali na rizike posla i došlo je do toga da u šumama imamo sve veći broj migranata, koji lutaju gladni kao razularena gomila, a ‘preduzetnici’ su nervozni, jer se povećavaju troškovi i vrši sporiji obrt novca”.

S druge strane, ističu iz Pokreta građanske Subotice, “ljudi pate, brinu za svoje bližnje, uznemireni su, žive u nesigurnosti i strahu, osećaju se nebezbedno”, a to traje već dve godine.

“Građani ovih delova Subotice gotovo svakodnevno čuju pucnjavu, viđaju migrante, kažu, s ‘poluautomatskim i automatskim puškama, granatama’, zabranjen im je pristup šumama, a uskraćeni su i za potpune i istinite informacije o šumama punim migranata i razlogu zašto se to ne sprečava. Da li će najnovija akcija policije nešto promeniti, da li je bezbednost naših sugrađana postao ipak važniji od unosnog biznisa nosioca vlasti, videćemo za par dana”, konstatuju iz ovog pokreta na kraju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.