Dodela zvanja „Počasni građanin“ ne bi smelo da bude ni političko, ni nacionalno, ni lično motivisano, a ipak se godinama pretvara u afere, naveo je danas Pokret građanske Subotice (PGS) reagujući na predlog Komisije za dodelu zvanja i priznanja da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ove godine bude počasni građanin Subotice.
„Nema sumnje da će lični predlog gradonačelnika Subotice Stevana Bakića biti prihvaćen, te da će Skupština grada doneti odluku da počasni građanin Subotice bude Aleksandar Vučić“, smatraju u ovom Pokretu.
Ocenili su da je na isti način postupila i Komisija za dodelu zvanja i priznanja, te je tako
diskreditovala sebe i nanela štetu ugledu Gradske uprave.
„Pokret građanske Subotice se oštro protivi stavljanju ličnih i partijskih interesa iznad zakonitosti i urušavanju institucija u gradu i u državi“, ističu.
Podsećaju da zvanjem „Počasni građanin“, grad ukazuje priznanje pojedincu za istaknuto i trajno delo, kao i za rezultate postignute u javnom životu, kojima je doprineo podizanju ugleda grada u zemlji i inostranstvu.
„Predloženi kandidat ne ispunjava uslove za zvanje ’Počasni građanin’, jer nema istaknuto i trajno životno delo u oblasti nauke, privrede, umetnosti, obrazovanja i vaspitanja, kao ni rezultate u razvoju kulturnog stvaralaštva, niti je svojim delima i činjenjima doprineo podizanju ugleda grada u zemlji i inostranstvu“, smatraju u PGS-u.
U Pokretu upozoravaju da je predlagač Stevan Bakić, „u želji da ostavi utisak na predsednika i ostvari za sebe neki politički poen, izgubio iz vida i Ustav i relevantne akte Grada, te tako naneo političku štetu sebi, ali i predsedniku, kome pokušava, pravnim nasiljem da dodeli zvanje počasnog građanina“.
Podsećaju da je zvanje „Počasni građanin“ pre četiri godine dodeljeno posthumno književniku Danilu Kišu.
„Nije pomoglo ni žestoko protivljenje naslednice Kiševih autorskih prava, zbog suprotnih vrednosti koje je baštinio Danilo Kiš u odnosu na predlagača, ni otpor njegovih prijatelja, poznanika, ni peticija građana. Nasilno, kao sve što čine, glasačka mašina je preminulom Kišu dala zvanje počasnog građanina, verovatno rukovodeći se aktivnim biračkim pravom i mrtvih u Subotici“, istakli su u Pokretu.
Zvanje počasnog građanina je dodeljeno i Matiji Bećkoviću koji, dodaju, u svom javnom radu i svom delu nije ni pomenuo Suboticu, a ne doprineo podizanju ugleda grada u zemlji i inostranstvu, što je jedan od uslova za sticanje ovog zvanja.
Podsećaju da se prašina podigla i oko preduzetnika Tomislava Karadžića koji je takođe izabran za Počasnog građanina Subotice.
„Pitanja koja su se postavljala jesu: da li je Karadžić Subotici više dao ili od nje uzeo, spočitavalo mu se neuspešno rukovođenje subotičkim gigantima, pominjao šverc, privatizacije prostora u centru grada, enormno bogaćenje, pa i malverzacije u Fudbalskom savezu. Retki su bili argumenti za izbor, ali od predloga, do odluke Skupštine grada, put je kratak i izvestan“, navode u PGS-u.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.