Dan grada – Proglašen Počasni građanin Subotice i dodeljena priznanja Pro Urbe: Subotica je najlepši grad za život

Dan grada – Proglašen Počasni građanin Subotice i dodeljena priznanja Pro Urbe: Subotica je najlepši grad za život

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

01.09.2021

Kategorija: Subotica

Danas su na svečanoj sednici Skupštine povodom Dana grada Subotice, 1. septembra, uručena priznanja Počasni građanin preduzetniku i počasnom predsedniku Fudbalskog saveza Srbije Tomislavu Karadžiću, te priznanja Pro Urbe profesoru matematike na Univerzitetu u Oksfordu Enreu Šiliju, književnici Ildiko Lovaš i neformalnom udruženju “Naše malo nekom je sve”.

Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić rekao je na svečanoj sednici da svake godine sve jače dokazuju da je grad Subotica grad svih njenih građana, a da je kao dokaz tome, nakon tri i po veka, ove godine uveden bunjevački kao četvrti jezik u službenoj upotrebi.

Tomislav Karadžić i Stevan Bakić, Foto: NJ/Magločistač

„Ujedno smo ih nagradili za svu njihovu lojalnost i formiranje tog specifičnog subotičkog duha u ovom gradu“, navodi Bakić.

On je izrazio nadu da se proslava Dana grada neće odraziti na epidemiološku situaciju u Subotici, da će se građani pridržavati svih mera i da će biti zadovoljni ovogodišnjim bogatim programskim sadržajem na Trgu slobode.

Endre Šili i Balint Pastor, foto: NJ/Magločistač

Predsednik Skupštine grada Subotice Balint Pastor rekao je da je Subotica grad svih nas, svih nacionalnih zajednica i naroda koji ovde žive.

„Treba da budemo složni i ponosni na to da smo Subotičani“, poručio je Pastor.

On je podsetio da je Subotica stara 630 godina, a da je ova godina godišnjica jer je 1391. godine Subotica prvi put spomenuta u jednom dokumentu, te da je 242 godine proteklo od kada je kraljica Marija Terezija proglasila Suboticu slobodnim kraljevskim gradom.

Ildiko Lovaš i Balint Pastor, foto: NJ/Magločistač

Počasni građanin grada Subotice preduzetnik i počasni predsednik Fudbalskog saveza Srbije Tomislav Karadžić rekao je da ovo priznanje za njega predstavlja krunu njegovog dosadašnjeg života i rada za proteklih 60 godina koliko živi u ovom gradu, iako nije rođen u Subotici.

„Želeo sam ovde da ostanem, da radim, živim i formiram porodicu, jer je Subotica najlepši grad za život. Čuli ste da sam dobio razna priznanja, titule, nagrade i tako dalje. Ni jedan dan u mom životu nije uporediv sa ovim”, naveo je Karadžić.

Tomislav Karadžić, foto: NJ/Magločistač

Jedno od tri ovogodišnja priznanja Pro Urbe pripalo je profesoru matematike na Univerzitetu u Oksfordu Endreu Šiliju koji kaže da je izuzetno počastvovan ovim priznanjem.

„Suboticu obožavam. Ona mi mnogo znači. Tu sam proveo detinjstvo, tu su mi prijatelji. Strašno se vezujem i za ove divne zgrade koje nas okružuju“, navodi Šili.

S obzirom na to da živi i radi u Velikoj Britaniji, iako svake godine više puta dolazi u Suboticu, ovo je za njega bilo ogromno iznenađenje.

Endre Šili, foto: NJ/Magločistač

„Apsolutno se nisam nadao svemu ovome. O nagradi sam saznao tako što sam dobio i-mejl od svojih bivših drugova iz subotičke Gimnazije koji su mi javili da sam dobio ovo priznanje“, rekao je Šili.

„Priznanje Pro Urbe je najvažnije priznanje u mom životu“, rekla je i književnica Ildiko Lovaš i dodala da je ovo najveća čast koju je mogla dobiti od svog grada.

Naše malo nekom je sve, foto: NJ/Magločistač

„Ja ne živim tu zato što mi je tako doneo život nego zato što sam ja tako odlučila. Imala sam dosta prilika da odem iz grada, ali nisam to htela. Vratila se sa fakulteta, sa studija i uvek sam živela sa Suboticom i za Suboticu, ako smem to tako da kažem. Zato je ova nagrada najvažnija u mom životu jer označava sve što ja mislim o Subotici i to što Subotičani misle o meni“, rekla je Lovaš.

Fotografije sa svečane sednice Skupštine grada možete pogledati OVDE.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.