Panel LDA u Subotici: Zapošljavanje mladih, razmena znanja i iskustava u IT sektoru

Panel LDA u Subotici: Zapošljavanje mladih, razmena znanja i iskustava u IT sektoru

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

18.04.2024

Kategorija: Privreda , Subotica

Centar lokalne demokratije Subotica (LDA) održao je danas u Gradskoj kući u Subotici regionalni tematski panel pod nazivom „Zapošljavanje mladih je na dnevnom redu – Izazovi i perspektive za lokalne samouprave“ u okviru kog su prisustvovali mladi i predstavnici lokalnih samouprava iz Subotice i opština Nikšić i Kumanovo.

Foto: NJ/Magločistač

Panel je deo projekta „Urbana kultura povezuje mlade na Zapadnom Balkanu“ koji zajedno sprovode Centar lokalne demokratije Subotica, Agencija za lokalnu demokratiju Nikšić i Udruženje AktivUM Kumanovo. Inicijativa je deo regionalnog ReLOad 2 Programa koji implementira UNDP uz finansijsku podršku Evropske unije.

Predsednica Centra lokalne demokratije Subotica Stanka Parać rekla je novinarima da se projekat bavi zapošljavanjem mladih u IT sektoru, razmenom dobre prakse, ali i obukom ukupno 20 mladih koji dolaze iz ove tri opštine.

Stanka Parać, foto: NJ/Magločistač

„U toku dana biće održana obuka mladih na temu preduzetništva u IT sektoru: kako upravljati malim i mikro preduzećima, kako se povezivati međusobno i svoje poslovanje prilagoditi potrebama grada i lokalne zajednice“, navela je.

Po njenim rečima, program ima dve osnovne karakteristike, prva je da aktivira organizacije civilnog društva i saradnju između civilnog društva i lokalnih samouprava u različitim oblastima.

„Radićemo i uporedno istraživanje – kakve mehanizme podrške lokalne samouprave pružaju u cilju povećanja zapošljivosti mladih, njihovom osposobljavanju i profesionalnoj edukaciji kako bi oni lakše došli do posla, ali i u smislu mogućnosti za razvijanje njihovih preduzetnih veština i sposobnosti kako bi mogli i samostalno da rade“, istakla je Parać.

Ona je najavila da će istraživanje o tome kako to zapravo funkcioniše na nivou lokalnih samouprava biti završeno do kraja oktobra.

„Nastojaćemo da pomognemo i novoformiranim kancelarijama za mlade, a u planu je i pripremanje onlajn priručnika o mogućnostima za mlade i o njihovom zapošljavanju u IT sektoru“, kazala je.

Rukovodilac sektora za kulturu Sekretarijata za kulturu, sport i mlade i socijalno staranje Opštine Nikšić Svetozar Bajović naveo je da ovaj projekat ima izuzetnu važnost za mlade iz Subotice kao i za mlade iz Nikšića.

Svetozar Bajović, foto: NJ/Magločistač

„Opština se sa posebnim senzibilitetom odnosi prema problemima mladih a posebno prema problemima njihovog zapošljavanja. U tom cilju razvili smo niz projekata koji ćemo predstaviti mladima a koje će oni moći da primene u sve tri opštine“, ocenio je.

U ime mladih iz Nikšića bila je prisutna i direktorka agencije za nekretnine Marija Božić koja je takođe istakla da ovakav program pruža priliku mladima da steknu neka nova znanja i veštine koje kasnije mogu i sami da primene.

Marija Božić, foto: NJ/Magločistač

„Pogotovo se to odnosi na mlade koji nisu još ušli na tržište rada, zbog čega će to biti dragoceno za njih, ali i za nas koji smo pokrenuli biznise, ali smo mladi u tom biznisu – da naučimo kako bi to moglo da bude održivo za sve nas“, navela je.

Šef Kancelarije za mlade u Opštini Kumanovo Martin Krstić napominje da su došli u Suboticu da spoje mlade iz IT sektora, i da zaposleni u opštini steknu neka nova znanja na ovom polju.

Martin Krstić, foto: NJ/Magločistač

„Važno je da mladi sakupe neka iskustva i ideje, i da se upoznaju sa problemima sa kojima se suočavaju u svojim opštinama, ali i sa načinima njihovog uspešnog prevazilaženja“, zaključio je.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.