PAJTIĆ: PREDSTAVNICI VOJVODINE DA BUDU UKLJUČENI U PREGOVARAČKE TIMOVE

PAJTIĆ: PREDSTAVNICI VOJVODINE DA BUDU UKLJUČENI U PREGOVARAČKE TIMOVE

Izvor: mediaportal.vojvodina.gov.rs

Objavio: Magločistač

12.05.2015

Kategorija: Subotica

Vojvodina nema predstavnike u pregovaračkim grupama koje se odnose na oblast poljoprivrede, nauke, kulture, obrazovanja, nacionalnih zajednica

 

Predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić izjavio je danas da rezultati u procesu evropskih integracija Srbije u poslednje tri godine nisu na zadovoljavajućem nivou, i zatražio da predstavnici Vojvodine budu uključeni u rad pregovaračkih timova Srbije.

“Vojvodina očekuje da, kada se otvore prva pregovaračka poglavlja, njeni predstavnici budu uključeni u njihov rad”, kazao je Pajtić na tematskoj sednici Skupštne Vojvodine, koja je bila posvećena saradnji sa nemačkom pokrajinom Baden-Virtemberg.

On je naveo da je Pokrajinska vlada organizovala zaposlene i na vreme edukovala 65 službenika i funkcionera za učešće u pregovaračkim grupama za pregovore između Srbije i EU.

“Iako je proces skrininga završen, predstavnici pokrajine nisu u većem broju učestovali u prvom segmentu kontakata s predstavnicima evropskih institucija, izuzev u oblasti zaštite životne sredine, regionalnog razvoja i strukturnih fondova, kao i u pogledu manjinskih pitanja. Nije prihvatljivo da pokrajinska administracija nema predstavnike u pregovaračkim grupama koje se odnose na oblast poljoprivrede, nauke, kulture, obrazovanja, nacionalnih zajednica”, kazao je Pajtić.

On je ocenio da jedna od osnovnih prepreka boljem funkcionisanju sistema regionalne uprave i uopšte lokalne samouprave u Srbiji leži u nedovoljnoj koordinaciji između različitih nivoa vlasti i dodao da proces donošenja novog Ustava treba da razreši i ove probleme i dileme.

“Kada imate politizaciju problema usaglašavanja lokalnog, pokrajinskog i republičkog nivoa vlasti u vezi sa, na primer, izgradnjom Žeželjevog mosta, javno postavljam pitanje kada ćemo uspeti da dostignemo potreban nivo koordinacija i da zarad političkih interesa prestanemo da kočimo razvoj celokupnog društva?”, rekao je Pajtić.

Pastor sa predstavnicima Baden Virtemberga

pastor-Baden-VirtembergPredsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor razgovarao je danas sa delegacijom nemačke pokrajine Baden Virtemberg, koja boravi u dvodnevnoj poseti Vojvodini i učestvuje na tematskoj sednici Skupštine Vojvodine, o unapređenju saradnje u oblasti poljoprivrede.

Razgovarano je o mogućnosti nastupa ponuđača iz Baden-Virtemberga na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu sledeće godine.

„Poljoprivreda i prehrambena industrija zaslužuju posebnu pažnju u Vojvodini. Važno je da se pojave ozbiljni investitori koji će pokrenuti postojeće potencijale, ne samo zemljišta, nego i viševekovnog iskustva i znanja ovdašnjeg stanovništva u poljoprivredi i stočarstvu“, rekao je Pastor.

Pozivajući se na Zajedničku izjavu parlamenta Vojvodine i pokrajine Baden Virtemberg, predsenik parlamenta nemačke pokrajine Vilfrid Klenk je podestio da će saradnja biti ostvarena u oblasti obrazovanja, kulture, sporta, zaštite životne sredine, malih i srednjih preduzeća.

„Naš odbor za evropska pitanja je krajem septembra 2014. posetio ovdašnju skupštinu i vodio prve razgovore sa Odborom za evropske integracije i međuregionalnu saradnju Skupštine Vojvodine u pogledu realizacije zajedničke izjave. Uzvratna poseta očekuje se 15. i 16. oktobra ove godine u Štutgartu radi razmatranja detalja buduće saradnje“, najavio je Klenk.

Delegacija će tokom današnjeg dana posetti 82. Međunarodni sajam poljoprivrede u Novom Sadu, a tokom sudrašnjeg dana planirana je poseta subotičkom industrijskom parku gde je prisutno više privrednih društava iz ove pokrajine.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.