Otvorena knjižara Službenog glasnika „Danilo Kiš“ u Subotici: „Kiš će biti aktuelan i moderan i novim čitaocima“

Otvorena knjižara Službenog glasnika „Danilo Kiš“ u Subotici: „Kiš će biti aktuelan i moderan i novim čitaocima“

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

22.05.2023

Kategorija: Subotica

Danas je u Subotici svečano otvorena knjižara Službenog glasnika „Danilo Kiš“ na mestu nekadašnje istoimene gradske knjižare koja je zatvorena krajem aprila. Tom prilikom, održana je promocija knjige autora Milivoja Pavlovića „Venac od trnja za Danila Kiša“.

Izabrane odlomke iz ove knjige, koja je pored više izdanja na srpskom jeziku objavljena i na mađarskom, italijanskom i francuskom jeziku, čitali su učenici Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Subotice, na srpskom i na mađarskom jeziku.

Autor knjige inspirisane životom i stvaralaštvom ovog velikana svetske književnosti, rođenog u Subotici, pod nazivom „Venac od trnja za Danila Kiša“, Milivoje Pavlović, rekao je da se u ovim složenim ekonomskim uslovima knjižare češće zatvaraju i pretvaraju u trgovinske radnje ili u kladionice, nego što se otvaraju.

Milivoje Pavlović, foto: NJ/Magločistač

Prema njegovim rečima, Kiš je umetnik koji danas snažno pronosi ime Subotice širom sveta i reč je o jednom od najprevođenijih srpskih pisaca koji se rodio 1935. godine u Subotici a umro 1989. godine u Parizu, dok je sahranjen u Aleji zaslužnih građana u Beogradu.

„Za njega se ne može reći da je mrtav sve dok ima interesovanja za njegovo delo i dok se na raznim univerzitetima i katedrama neprestano umnožava broj studija, disertacija o delu Danila Kiša“, ocenio je Pavlović prilikom otvaranja knjižare.

Podsetio je da je Kiš prevodio knjige sa mađarskog, ruskog, francuskog, nemačkog i engleskog jezika.

„Iako je bio poliglota i kosmopolita, on je beletristiku pisao samo na srpskom jeziku i govorio da je srpski jezik njegova prava otadžbina i sa tog jezika ga prevode na druge brojne jezike“, kazao je Pavlović.

Dodao je da bi na nadgrobnoj ploči Danilu Kišu mogle da stoje reči koje su uklesane na grobu jednog zaslužnog Rimljanina, a koje glase: „Prah mu je ovde, a slava mu je posvuda“.

Kiš je svoju literaturu platio skupim ličnim iskustvom, istakao je Pavlović i naveo da će on biti aktuelan i moderan i novim čitaocima, jer „njegovo delo danas kao da dolazi iz budućnosti“.

Direktor Službenog glasnika, Mladen Šarčević, rekao je novinarima da je knjižara „Danilo Kiš“ i neka vrsta haba za prosvetne radnike, te da su uspostavili dobru saradnju sa aktivom direktora škola i fakulteta u Subotici.

Mladen Šarčević, foto: NJ/Magločistač

„Mi prosto moramo da budemo svugde, to je i neka misija Službenog glasnika kao najvećeg nacionalnog izdavača pravno-informacionog sistema, svega onoga što interesuje ne samo pravnike, nego i građane“, naveo je.

Izdavačka delatnost Službenog glasnika, koji ima oko 30 svojih ispostava u Srbiji, prepoznatljiva je jer, kako je istakao, posvećuju visoku pažnju kulturi.

Dodao je da su nedavno pokrenuli i izdavaštvo u oblasti obrazovanja i nauke, a sarađuju sa više od 80 fakulteta.

Najpoznatija subotička Gradska knjižara „Danilo Kiš“ ili, kako su je Subotičani zvali – „čika Mirkova knjižara“, zatvorena je nakon 76 godina rada, objavio je početkom aprila portal Magločistač.

Prema rečima Tamare Kovač, ćerke pokojnog knjižara Mirka Kovača, knjižara se do kraja aprila morala iseliti iz ovog objekta zato što više nisu u mogućnosti da plaćaju kiriju za zakup prostora.

Knjižara je bila otvorena 1947. godine. Prostor je ranije bio u vlasništvu Grada Subotice da bi 1998. godine poneo naziv Gradska knjižara „Danilo Kiš“. Međutim, 2015. godine prostor prelazi u vlasništvo poznatog subotičkog privrednika Lajoša Čakanja.

Najpoznatiji subotički knjižar Mirko Kovač preminuo je iznenada 6. decembra 2020. godine, u 77. godini života. Kovač je ceo svoj radni vek proveo u ovoj knjižari, nekadašnjoj prodavnici knjiga „Napredak“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.