Održana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine kod spomenika „Ptica slomljenih krila“

Održana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine kod spomenika „Ptica slomljenih krila“

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

02.11.2023

Kategorija: Subotica

Predsednik Skupštine grada Subotica Balint Pastor rekao je danas na komemoraciji žrtvama iz 1944. i 1945. godine, održnoj na Senćanskom groblju, kod spomenika „Ptica slomljenih krila“, da sudbina ovih žrtava služi kao opomena za buduće generacije.

„Trebalo je da prođe pet decenija da bismo slobodno mogli da položimo cveće na neobeležene masovne grobove, i da bi se o događajima iz 1944/45. godine moglo pričati javno i bez straha. I morali smo da radimo, vrlo uporno, još 20 godina, da se žrtve i na državnom nivou rehabilituju. Ali smo uspeli“, istakao je Pastor.

Foto: Grad Subotica

On je podsetio da su na njihovu inicijativu, državnici Srbije i Mađarske oformili Mešovitu mađarsko-srpsku akademsku komisiju.

„Četiri godine nakon toga, Skupština Srbije je osudila zločine počinjene nad civilnim stanovništvom mađarske nacionalnosti u Vojvodini i predsednici dve zemlje su zajednički položili vence na tada otkrivenim spomenicima u Čurugu. A, 2014. Vlada Srbije je uredbom ukinula kolektivnu krivicu i premijer Srbije je posetio parcelu broj 44 kako bi odao poštu stradalima“, naveo je Pastor.

Dodao je, međutim, da ih „neke liberalne grupacije koje sebe nazivaju opozicijom, i ne mogu drugačije da se afirmišu na političkoj sceni, sada nazivaju fašistima, jer žele da odaju počast svim nevinim žrtvama“.

„Strahote koje su se dogodile ne možemo promeniti i izbrisati. Ali je zato naš zadatak i naša obaveza da učinimo ono što možemo, a to je da sačuvamo uspomenu i da sprečimo govor mržnje. I žrtve racije počinjene 1942. godine su naše žrtve. Jer mi osuđujemo svaku nepravdu, samopresuđivanje i surovost. Ko god da je počinilac“, istakao je Pastor.

On je naglasio da su „bedni oni koji crpe hrabrost iz tuđe slabosti, nalaze snagu u netrpeljivosti i stiču sledbenike podstrekivanjem mržnje“.

Danas je u Bajmoku, na Spomen-groblju kod Bagrema, održano sećanje na nedužne žrtve stradale 2. novembra 1944. godine, a komemorativni skupovi održani su i na Velikom groblju u Čantaviru i na Kelebiji. U crkvi Svetog Jurja na Senćanskom putu održan je pomen nevinim žrtvama iz 1944/45. godine.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.