OBELEŽENA GODIŠNJICA DEPORTACIJE SUBOTIČKIH JEVREJA

OBELEŽENA GODIŠNJICA DEPORTACIJE SUBOTIČKIH JEVREJA

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

16.06.2015

Kategorija: Subotica

Na današnji dan (16. jun), pre 71 godinu oko četiri hiljade Jevreja iz Subotice i okolnih naselja deportovano je u koncentracione logore Aušvic i Štrashof, odakle se najveći broj nakon rata nikada nije vratio. Jevrejska opština u Subotici i gradska uprava svake godine obeležavaju ovaj dan komemoracijom i polaganjem venaca na spomenik nastradalima ispred Sinagoge.

Kao i svake godine, na komemoraciji u Sinagogi pročitane su reči jednog od preživelih logoraša. Ovog puta kroz glumca srpske drame Milana Vejnovića o svom iskustvu holokausta progovorio je Jaša Almuli, autor dela „Ostali su živi“.

„Krajem maja 1945. godine, kada sam se vratio u Jugoslaviju, doživeo sam najteži trenutak u svom životu, o kojem mi je veoma teško da govorim. U Novom Sadu našao sam se sa sestrom. Prazna kuća, prazan stan. Sestra i ja smo seli na pod, uhvatili smo se za ruke i plakali. Nikoga nije bilo. Za dva meseca shvatili smo – nikoga više ne možemo da očekujemo…“

Po povratku iz logora, polovina preživelih se iz Jugoslavije iselila u novoformiranu državu Izrael, kaže Robert Sabadoš, predsednik Jevrejske zajednice u Subotici.

„Nekada cvetajuća jevrejska zajednica, sa oko šest hiljada članova, već 1948-49. godine spala je na oko dvesto članova. I danas nas ima otprilike toliko, između dvesto i 250 članova.“

A svaka komemoracija nastradalima nosi istu poruku, kaže Sabadoš.

„Poruka je u stvari opomena. Opomena da nešto nešto što se meni danas dešava može da se desi sutra i tebi, bez obzira što misliš da si zaštićen bilo čime. Dovoljno je samo da se uperi prst prema nekome, i mašinerija malo pomalo počinje da radi. Mašinaerija nacizma i fašizma, koja je prisutna i u današnje vreme, ali u nekim drugačijim oblicima. Naša je obaveza da to prepoznamo čim se pojavi“, kaže Sabadoš.

I rabin Isak Asiel navodi da je svet nikada ne sme zaboraviti jevrejsko iskustvo Drugog svetskog rata.

„Sećanje na odvođenje subotičkih Jevreja nosi jednu posebnu, posebnu zbog okolnosti u kojiam se to odvijalo. U to vreme je, naime, Drugi svetski rat već jenjavao, tenkovi su mirovali, ali su vozovi i dalje odvozili Jevreje u logore. Razlog je u tome što je to bio rat protiv Jevreja, koji su bili označeni kao metafizičko zlo čovečanstva. To nikada ne smemo zaboraviti“, rekao je rabin Asiel.

Povodom ovog datuma, u Gradskoj kući u Subotici održana je konferencija pod nazivom “Poruke prošlosti – židovska sjećanja”, a u povodom predsedavanja Mađarske Međunarodnim savezom za sećanje na holokaust.

Izvor: Slobodna Evropa (Vesela Laloš)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.