Obeležen 10. oktobar, Dan oslobođenja Subotice od fašizma: „Pobeda nad najvećim zlom“

Obeležen 10. oktobar, Dan oslobođenja Subotice od fašizma: „Pobeda nad najvećim zlom“

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

10.10.2022

Kategorija: Subotica

Danas je na Trgu žrtava fašizma održan komemorativni skup povodom obeležavanja 10. oktobra, Dana oslobođenja Subotice od fašizma, nakon čega su položeni i venci na Spomenik žrtvama fašizma.

Gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić, rekao je da je 10. oktobar, Dan oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu, jedan od najvažnijih dana u istoriji grada – „Pobeda nad najvećim zlom, ne samo 20. veka, nego i celokupne istorije ljudskog roda“.

Foto: NJ/Magločistač

„Borci Subotičkog partizanskog odreda i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije su 10. oktobra 1944. godine, u saradnji sa vojnicima Crvene armije, oslobodili Suboticu od fašističkog okupatora. Na današnji dan je smrtno ranjen hrabri komandant subotičkog partizanskog odreda, Jovan Mikić – Spartak, a nešto kasnije poginuo je i komandant bataljona Tivadar Felegi Radenko“, podseća Bakić.

Kako je naveo, u Subotici su antifašistički pokret činili ljudi različite nacionalne i verske pripadnosti, različitog socijalnog statusa i obrazovanja, ali jedinstveni u borbi za slobodu.

„Nikada u istoriji nije bilo toliko ljudskih žrtava kao u Drugom svetskom ratu. Nikada nisu upotrebljavana takva oružja za masovno uništavanje kao u tom najvećem oružanom sukobu u istoriji čovečanstva. Nikada deca nisu umirala na strašniji način i nigde nije bilo surovijih metoda ponižavanja, ubijanja i mučenja, do smrti žrtava, nego u nacističkim i ustaškim konc-logorima“, napominje.

Takođe, podseća i da je u Drugom svetskom ratu stradalo više od 7.000 Subotičana, a procenjuje se da je ukupno poginulo oko 1,7 miliona ljudi.

Foto: NJ/Magločistač

Gradonačelnik je podsetio i na genocid počinjen u logoru Jasenovac u Hrvatskoj, gde su, kako navodi, ubijeni mahom Srbi, Jevreji i Romi.

„Posle 77 godina ćutanja, zabrane i uterivanja straha da se ne govori o srpskim žrtvama, konačno je to postala tema od nacionalnog značaja“, ističe.

Dodaje da su ideali onih koji su pre 78 godina pobedili nacizam i fašizam, a to su sloboda, ravnopravnost svih naroda i njihovog prava da budu svoji na svome, ideali za koje se Srbija bori i danas.

Upozorava da je naša obaveza da nikada ne dozvolimo da se ono što je nepobitno tačno prepravlja i da laž pobedi istinu.

„Za našu budućnost, oni su svesno žrtvovali svoj život“

Predsednik SUBNOR-a, Maksim Bakrač, kazao je da su se predstavnici ovog udruženja okupili ovde da odaju poštu i zahvalnost učesnicima Narodnooslobodilačke borbe – „koji su svoje mlade živote položili na oltar slobode“.

Foto: NJ/Magločistač

„U njihovu čast je podignut ovaj spomenik, za nauk i opomenu, koji se ne sme zaboraviti. U ovoj spomen-kosturnici počivaju istaknuti borci Subotice koji su ubijeni, streljani, obešeni ili poginuli u borbama za slobodu. Za našu budućnost, oni su svesno žrtvovali svoj život“, istakao je.

Bakrač je poručio mladima da žive u ljubavi i slozi sa svojim sugrađanima, da upoznaju svoju slavnu prošlost i grade svetliju budućnost.

Nakon održane komemoracije, venci su položeni i na Spomen kompleks palim Crvenoarmejcima, na groblju u Dudovoj šumi. 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.