NOVA STRANKA PROTIV ODLUKE GRADSKE VLASTI O IZDAVANJU OBVEZNICA

NOVA STRANKA PROTIV ODLUKE GRADSKE VLASTI O IZDAVANJU OBVEZNICA

Objavio: Magločistač

28.05.2015

Kategorija: Subotica

Gradski odbor Nove stranke Subotica najoštrije osuđuje odluku gradske vlasti da se izdavanjem obveznica zadužuje kod građana i privrednih subjekata, jer to ukazuje na odsustvo bilo kakvog finansijskog plana osim onog koji se odnosi na trošenje gradskog budžeta za podmirivanje partijskih interesa.

Građani nemaju nikakav uvid u trošenje javnog novca, niti postoji kontrola potrošnje u Direkciji za izgradnju grada primera radi. Izveštaj da se potrošilo na asfaltiranje i da se napravilo nekoliko ulica, nipošto nije transparentan. Da bi se uopšte pričalo o obveznicama ili pozajmicama moraju se opravdati načini trošenja iz budžeta grada.

Subotički odbor NOVE pita šta stoji iza odluke o izdavanju obveznica i da li su gradski čelnici uopšte promislili o efektima i posledicama ovakve odluke. Da li je moguće da se sve potrošilo na partijske deobe, da li je budžet suviše mali plen, pa je neophodno izdavati obveznice, dodatno zaduživati „tanki“ budžet grada? Ili se možda iza svega krije jedan „zelenaški“ pristup?

Koji su to građani koji mogu sebi da priušte da kupe obveznice koje bi Grad izdao? Da li su to oni kojima je omogućeno da se uz pomoć režimskih struktura obogate na beskrupulozan način, jer 99 odsto građana jedva sastavlja kraj sa krajem, dok preostalih jedan odsto pliva u bogatstvu? Da li je „grad“ smislio kako da oplodi „kapital“ preko svojih posrednika izdavajući obveznice? Da li će oni potom biti oslobođeni poreza na dobit u narednih hiljadu godina? Da li bi te obveznice bile kratkoročne, srednjoročne, dugoročne? Da li bi se vladajuća elita zadužila za vreme svog mandata i isto tako i razdužila, ili bi to ostavila u starom dobrom duhu za neki naredni mandat gde vrlo verovatno neće biti participant vlasti? Ili su možda planovi drugačiji? Možda putem obveznica isplate kasarnu, a potom je kupcu obveznica predaju na upotrebu, pa posle otkupe po staro dobrom oprobanom receptu koji leči sve boljke novčanika vlastodržaca? Dajte nam pare na zajam i verujte da ćemo mi to dobro da potrošimo, glavni je moto ove vlasti. Verujte našoj koaliciji, jer već smo oprobali taj recept Zajmom za preporod Srbije ne tako davno, poručuju nam između redova.

Možda obveznicama ipak uspemo da preporodimo kulturu ovog grada i napravimo novu preraspodelu sredstava gde će neke gradske manifestacije koje traju godinama, decenijama ili možda čak i duže od jednog veka, ili manifestacije kojima se promoviše multikulturalnost dobiti više sredstava od, recimo, onih koje kvare subotički duh drekom sa razglasa svojstvenom drumskim kafanskim razbojnicima.

Osnovni problem ove vlasti i grada jeste da ne postoji program, ili se program dobija parcijalno iz Beograda posredstvom savetnika, te svakodnevna kampanja i potreba da se naglasi da je ona prethodna vlast bila lopovska (iako delovi te prethodne/sadašnje vlasti još uvek guraju novce, primera radi, iz pokrajine), ali najbitnije je to da sadašnja vlast nema ni snagu ni kapacitet, a ponajmanje potrebu i želju da uradi nešto dobro za građane.

Stoga je preko potrebno da se prekinu tišina i apatija koje su zavladale Suboticom, gradom koji galopira ka svojoj propasti. Prvi korak ka tome jeste da se jasno imenuju odgovorni za katastrofalno stanje i ponižavajući kvalitet života većine građana, te da se, odgovarajućom odlukom na izborima, kazne za sve loše odluke i zanemarivanje interesa građana. Ako se to ne uradi, u Subotici će ostati samo članovi stranaka zaposleni po javnim preduzećima, a građani će napustiti grad „trbuhom za kruhom“, kao što to i čine u sve većoj meri.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.