Nela Tonković: Kako pronaći balans između savremene umetnosti i „običnog“ života

Nela Tonković: Kako pronaći balans između savremene umetnosti i „običnog“ života

Nela Tonković, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

07.11.2022

Kategorija: Subotica

„Uprkos društvenim i životnim okolnostima, savremene umetnice Subotičanke uspevaju da pronađu i kreiraju ravnotežu između onoga što je svakodnevni život žene i onoga što je njeno profesionalno opredeljenje – a to je umetnost“, rekla je za Magločistač istoričarka umetnosti, kustoskinja, i saradnica „Ženskih studija i istraživanja“, Nela Tonković.

Ona je, izlažući na temu “Pronalaženje ravnoteže: savremene vizuelne umetnice Subotičanke” u okviru programa “Ženskih studija u Subotici”, govorila o četiri subotičke umetnice sa kojima je i sama imala prilike da sarađuje i da se upozna sa njihovim radom i stvaralaštvom.

„Savremena umetnost zahteva čitavu osobu. One pokušavaju da na sasvim ravnopravnim osnovama sa jedne strane grade svoju umetničku karijeru i ostavljaju trag, a sa druge strane, veoma uspešno balansiraju brojne porodične i društvene obaveze, i kao majke, i kao zaposlene u različitim ustanovama, ili kao samostalne umetnice“, ocenjuje Tonković.

Nijedna od ovih žena, kako navodi, nije odustala od umetnosti, a to je često izazov jer je teško pronaći ono što bismo stvarali, i pronaći ne samo prostor nego i vreme, mir, finansije, potporu kako bi se stvarala umetnost.

„Kroz primere Jasmine Vidaković, Edite Kadirić, Maje Rakočević Cvijanov i Jelene Grujičić, čak i u Subotici, koja ipak nije centar umetnosti, moguće je pronaći ravnotežu između onoga što je društvena uloga žene i onoga što je njen profesionalni život“, smatra Tonković, dodajući da je u poslu ovih umetnica jednako važna i podrška porodice.

„Njih je porodica uvek podržavala, možda ne zdušno pomagala, ali svakako bila pratilac na tom putu, i faktor koji omogućuje ostvarivanje želja. A porodice koje su same stvorile još zdušnije su ušle u čitav ovaj životno umetnički projekat bivanja umetnicom, što je vidljivo u procesima nastanka jedne izložbe, gde vidimo da se često uključuju i supružnici, roditelji i deca“, objašnjava Tonković.

Mnoge od njih tako često i govore o svojim porodičnim delima jer nisu dopustile da taj veliki deo njihovog života ostane neodražen u njihovoj umetnosti.

U Savremenoj galeriji Subotica se svake subote održavaju predavanja otvorena za javnost u okviru edukativnog visokoškolskog obrazovnog programa „Ženske studije u Subotici“ koji vodi koordinatorka programa, dr Margareta Bašaragin.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.