Neke od metoda prečišćavanja jezera Palić možda konačno rešenje da se jezero vrati kupačima?

Neke od metoda prečišćavanja jezera Palić možda konačno rešenje da se jezero vrati kupačima?

Palić, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

20.12.2022

Kategorija: Subotica

Projekat zaštite biljnog i životinjskog sveta jezera Palić i Ludaš je zvanično završen. A kada ćemo se kupati u jezeru Palić je, i nakon više od pet godina trajanja ovog projekta, i dalje na dugačkom štampu. Kao moguće rešenje spominje se i prečišćavanje ovog jezera nekim od raspoloživih metoda koje možda budu izabrane u budućnosti.

Konsultant na projektu, Marko Stojčić, rekao je da cilj projekta nije bio dovođenje vode na nivo za kupanje, već se projekat realizovao da se zaštiti flora i fauna Palićkog i Ludaškog jezera i da se živi svet u svojim prirodnim uslovima i dalje razvija.

„Poručujem svim ljubiteljima kupanja na Paliću da prate izveštaje Zavoda za javno zdravlje koji je jedini merodavan da oceni kvalitet vode na turističkom delu. Naravno, očekujem da će naši napori i angažovanja uzrokovati da će i voda doći na taj nivo da će se u njoj moći kupati“, rekao je on.

„Da bismo jezero vratili kupačima, moramo da uradimo prečišćavanje jezera. Imamo nekoliko ideja, a opredelićemo se za onu koja je najefikasnija, a drugi parametar će biti i vremensko trajanje procesa čišćenja jezera Palića“, istakao je gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić.

Ludaško jezero, foto: NJ/Magločistač

On je podsetio da je u proteklom periodu urađeno dosta na unapređenju kvaliteta jezerskih voda:

„Urađeno je 22 kilometra kanalizacione mreže u naselju Palić i njegovo povezivanje na sistem otpadnih voda u Subotici, formiran je zaštitni pojas oko jezera, urađena je pešačko-biciklistička staza, obavljen je izlov invazivne vrste riba zbog očuvanja biološke raznovrsnosti i kvaliteta voda ova dva jezera“.

Sve ove aktivnosti su imalo za cilj zaštitu Palića i Ludaša od daljeg zagađivanja, međutim, u kom je stanju jezero određuje se merenjem kvaliteta vode koje obavlja Zavod za javno zdravlje Subotica.

Po rečima Dijane Barna, a prema poslednjem izveštaju, voda u jezeru Palić je znatno poboljšana tako da je ukupan fosfor iz pete prešao u treću klasu, ali se po sektorima kvalitet vode bitno razlikuje.

Tokom trajanja ovog projekta izlovljeno je ukupno 273 tone babuški kao invazivne vrste ribe.

„Poribljavanje je započeto prošle godine, pa sada ima više poželjnih riba kao što je smuđ, šaran i neke druge vrste“, poručuju iz JP „Palić-Ludaš“.

Ukupna vrednost projekta iznosila je 7,5 miliona evra, od čega je učešće Grada Subotice bilo milion evra, dok je vlada Nemačke uložila 6,5 miliona evra.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.