Međunarodni festival kratkog filma “MikroFAF” u prostoru “Klare i Rose” 27. jula

Međunarodni festival kratkog filma “MikroFAF” u prostoru “Klare i Rose” 27. jula

Objavio: Magločistač

25.07.2023

Kategorija: Subotica

Međunarodni festival kratkog filma “”MikroFAF”, u okviru svog Road Edition izdanja tj. turneje po Srbiji, gostuje u Subotici u četvrtak, 27. jula, i to u prostoru Udruženja građana “Klara i Rosa”, a početak projekcija filmova zakazan je za 21 sat.

“MikroFAF” je festival koji je prvi put bio održan 2010. godine, a od tada do danas predstavio je preko 500 filmova iz celog sveta i razvio se od lokalne do međunarodne plaftorme kratkog filma.

“U ovom trenutku organizatori smatraju važnim da osim u Beogradu festival bude održan i u drugim lokalnim zajednicama, naročito u onim kojima su umetnički sadržaji manje dostupni. Takođe, žele da iskorače iz konvencionalnih okvira i vrate se na praksu sa svojih početaka, kada su filmove prikazivali u prostorima koji inače nisu predviđeni za bioskopske programe. Ovakav pristup će doprineti jačanju saradnje sa kolegama sa nezavisne scene Srbije i razvoju heterogenije publike kroz projekcije na javnim površinama – poput lokalnih parkova, alternativnih mesta okupljanja građana, trgova, ulica i centara kulture”, navodi se u pozivu.

U svim mestima održavanja festivala – od Beograda, preko Subotice, Smedereva, Kruševca, Pančeva – posetioci će glasati za najbolji film u zadatim kategorijama, a filmovi sa najviše glasova publike u novembru će biti prikazani u Beogradu, matičnom mestu festivala, u Muzeju Kinoteke.

Selekcije su sledeće:

  • Kratki uradi-sam film – odnosi se na filmove u svim rodovima i tehnikama izrade (igrani, dokumentarni, animirani, eksperimentalni i slično) nastale u skromnim uslovima i bez angažovanja profesionalnih filmskih radnika i bez profesionalnih obaveza tokom i nakon realizacije.
  • Nezavisni kratki film – podrazumeva tzv. indie filmove, takođe svih žanrova i rodova, ali koji su producirani u profesionalnim uslovima i sa finansijskom podrškom, u slobodnom stvaralačkom prostoru, bez komercijalnih namera i producentskih pritisaka.
  • MikroFAF specijal – u okviru ovih projekcija biće prikazan odabir nagrađenih i istaknutih filmovi iz specijalne kategorije MikroFAF-a, koja se svake godine menjala (Viralni film, Loud film, Power film, Caged film, Film o Limbu, Kontroverzni film, Beyond the fragments…); u ovom specifičnom programu rezimiraće se i glavne društvene teme koje su se u prethodnoj deceniji istakle na globalnom nivou, a koje su bile utkane u specijalne kategorije dosadašnjih izdanja MikroFAF-a.

Tokom selektovanja filmova za svaku programsku celinu, glavni kriterijum je bio da se prikažu filmovi koji su tokom poslednjih 13 izdanja festivala dobili nagrade i priznanja, ili imali značajan odziv kod stručne javnosti ili publike.

“Ideja da se ti filmovi prikažu ponovo je potekla iz potrebe da se zajedno sa publikom primeni test vremena, jer se filmska produkcija ubrzano menjala od 2010. do danas. Veća dostupnost tehnologiji koja doprinosi lakšoj realizaciji ideja audio-vizuelne umetnosti, često je uticala na rediteljski postupak i scenario, dok su sa druge strane, u momentu kada je snimanje filma bilo veoma skupo, nedostaci kvalitetne kamere, zvučne opreme ili vrhunske postprodukcije često nadomešćivani dovitljivim rediteljskim rešenjima ili originalnije postavljenim scenariom. Svi ovi filmovi, pored priča koje pričaju, na širem planu svedoče i o vremenu razvoja digitalizacije i tehničkih inovacija i fenomena (npr. poput viralnog videa) koje je MikroFAF spontano beležio svih ovih godina”, ističu organizatori.

MikroFAF organizuje „Satibara“ iz Beograda, uz podršku republičkog Ministarstva kulture.

Svi programi ovog festivala su besplatni.

TAGOVI:
Klara i Rosa

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.