Mađarski kulturni centar na Paliću nakon godinu i po dana ponovo u funkciji

Mađarski kulturni centar na Paliću nakon godinu i po dana ponovo u funkciji

foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

10.02.2022

Kategorija: Subotica

Objekat Mađarskog kulturnog centra na Paliću predat je danas od strane Grada Subotice na korišćenje Udruženju „Mađarsko kulturno-umetničko društvo Palić“, na vremenski period od 10 godina. Ovaj objekat je više od godinu i po dana zjapio prazan, iako su se u njemu ranije održavale razne manifestacije.

Predsednik Skupštine AP Vojvodine i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), Ištvan Pastor, izjavio je da je sama ideja vezana za izgradnju ove zgrade nastala pre 14 godina, i da SVM ovaj objekat doživljava kao neku vrstu političkog obećanja prema Palićanima.

„Dugačak period je protekao i puno aktivnosti vezanih za kupovinu zemljišta, za izradu dokumentacije i za stvaranje pretpostavki za finansiranje izgradnje ovog objekta“, kazao je Pastor.

Foto: NJ/Magločistač

Zgrada Mađarskog kulturnog centra na Paliću izgrađena je u okviru IPA projekta „Colourful Cooperation“ prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije.

U okviru ovog projekta izgrađen je Srpski kulturni centar „Kolo“ u Morahalomu, u Mađarskoj koji je u funkciji već dve godine, i Mađarski kulturni centar na Paliću. Cilj projekta je bio da se osnuju dve kulturne institucije koje bi doprinele kulturnom i turističkom razvoju pograničnog područja kojim se omogućava bolje uzajamno upoznavanje običaja, nasleđa, vere, kulture, umetnosti etničkih zajednica sa obe strane granice.

Prema Pastorovim rečima, sam projekat izgradnje zgrade u Morahalomu i na Paliću koštao je ukupno 3,17 miliona evra, od kojih je 85 odsto iznos koji je obezbedila Evropska unija, a 15 odsto su obezbedili kao lično učešće Morahalom, odnosno Grad Subotica.

Objekat na Paliću je koštao 961 hiljadu evra finansiranih od strane Evropske unije, odnosno Grad Subotica je pomogao projekat sa 170 hiljada evra“, podseća Pastor.

Mađarski kulturni centar na Paliću, foto: NJ/Magločistač

Da podsetimo, iako je Mađarski kulturni centar na Paliću sagrađen pre više od dve godine a u njemu do sada održano oko 70 manifestacija, nakon završetka prekograničnog projekta u okviru koga je sagrađen, objekat se nije upotrebljavao i bio je prazan više od godinu i po dana, o čemu je pisao Magločistač u oktobru prošle godine.

Predsednik Skupštine grada Subotice i potpredsednik SVM-a, Balint Pastor, rekao je da je na osnovu projektne dokumentacije namena ovog objekta da opslužuje Mađare na Paliću i njihove kulturne potrebe, a da Kolo u Morahalomu opslužuje srpsku kulturu.

„Ali to ne znači isključivost, ne znači da ovaj objekat ne mogu svi stanovnici Palića, Subotice i regiona koristiti, ali treba da poštujemo ono što je od samog početka predviđeno projektnom dokumentacijom“, poručio je Pastor.

On je rekao da će u ovom objektu već ove godine biti veoma značajnih manifestacija od gradskog i regionalnog značaja, u sferi turizma i kulture.

Foto: NJ/Magločistač

Predsednica Udruženja „Mađarsko kulturno-umetničko društvo Palić“ Ana Čisar Molnar kaže da se više decenija radilo na tome da se pokrene amaterski kulturni život na Paliću, jer se za sve trebalo otići do grada.

„Sada već imamo i razne sekcije u okviru društva koje će svoje probe imati u ovoj zgradi, ali imamo mogućnosti i za neke druge programe iz nekih svojih tradicionalnih manifestacija koje su pratili naš rad poslednjih godina. Tu je dečiji karneval, susret horova, letnji kamp, i drugo“, navodi Čisar Molnar.

Ona je izrazila nadu da će sve generacije pronaći svoje mesto u ovoj zgradi i pronaći za sebe nešto od ponuđenih programa, kako bi objekat služio svima kao dom.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.