JAVNA DEBATA O POLOŽAJU LOKALNIH MEDIJA U SUBOTICI: PRIVATIZACIJA SMANJILA KVALITET INFORMISANJA

JAVNA DEBATA O POLOŽAJU LOKALNIH MEDIJA U SUBOTICI: PRIVATIZACIJA SMANJILA KVALITET INFORMISANJA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

12.07.2017

Kategorija: Društvo , Subotica

„Cilj ovog projekta jeste da saznamo koliko je zaista loše stanje u lokalnim medijima i kakav je realni kvalitet informisanja koji građani imaju u različitim gradovima Srbije”, rekao je Ilir Gaši, izvršni direktor Fondacije “Slavko Ćuruvija”

[divide icon=”circle” width=”medium”]

U organizaciji Fondacije „Slavko Ćuruvija“, a u saradnji sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID), na Otvorenom univerzitetu u Subotici bila je održana javna debata o položaju lokalnih medija i kvalitetu informisanja građana u javnom interesu, na kojoj su učestvovali Natalija Jakovljević ispred portala „Magločistač“, Perica Gunjić, glavni i odgovorni urednik portala „Cenzolovka“, te Ilir Gaši, izvršni direktor Fondacije.

 

Javna debata je realizovana kao deo šireg projekta koji je u prethodnom periodu obuhvatao seriju zatvorenih sastanaka sa lokalnim novinarima, predstavnicima lokalne samouprave, kao i istraživanje javnog mnjenja u Subotici na temu kvaliteta informisanja građana.

 

„Cilj ovog projekta jeste da saznamo koliko je zaista loše stanje u lokalnim medijima i kakav je realni kvalitet informisanja koji građani imaju u različitim gradovima Srbije. Kada sedite u Beogradu, čujete priče da je stanje loše. Mi u ovom trenutku čekamo da počne s radom radna grupa pri Ministarstvu kulture i informisanja koja će u narednih nekoliko meseci proizvesti novu medijsku strategiju. To je petogodišnji dokument koji definiše način razvoja medijskog sektora u Srbiji. Prethodna strategija je važila za period od 2012. do 2016, nova kasni, trebalo je već da bude gotova krajem prošle godine. Taj proces je, dakle, na samom svom početku, a ono što mi želimo jeste da realne probleme informisanja na lokalu – u gradovima van Beograda, Niša i Novog Sada – na neki način uključimo u taj nacionalni dokument“, rekao je Gaši.

 

U tom kontekstu, učesnici javne debate, kao i predstavnici lokalnih medija tokom preliminarno sprovedenih razgovora, istakli su kao glavne probleme zatvorenost lokalne samouprave za saradnju s medijima, smanjena sredstva koja se izdvajaju iz budžeta za medije putem projektnog finansiranja, uslovljenost dobijanja tih sredstava u zavisnosti od „bliskosti“ s vladajućom garniturom, problem (auto)cenzure, ali i nedovoljnu edukovanost za pisanje kvalitetnih projektnih predloga, nedostatak oglašivača, sledstveno, veoma loš finansijski položaj novinara i smanjen kadrovski kapacitet medija.

 

Krajnji zaključak javne debate, ali i sprovedenog istraživanja javnog mnjenja u Subotici na uzorku od 200 ispitanika jeste da su kvalitet informisanja na lokalnom nivou i profesionalni standardi u novinarstvu značajno opali u odnosu na period pre privatizacije.

 

„Mi smo kao Fondacija, koja je relativno mlada organizacija i koja postoji od novembra 2013, veoma fokusirani na probleme lokalnih medija i, naravno, pre svega građana u smislu kvalitetnog informisanja. Daleko od toga da smo svemoćni, pa da imamo čarobni štapić koji bi mogao da promeni situaciju kakvu imamo u medijima u Srbiji danas, ali se nadamo da će taj proces biti makar malo drugačiji i makar malo više u korist lokalnih medija, lokalnih novinara i građana, nego što je do sada to bio slučaj“, zaključio je Gaši, dodajući na kraju da će sve aktivnosti realizovane u Subotici i još sedam gradova i opština u Srbiji biti u formi preporuka objavljene u posebnom izveštaju, s ciljem da se lokalna perspektiva medijske scene inkorporira na nacionalnom nivou.

(Magločistač)

[clear]

TAGOVI:
Mediji

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.