JANKOVIĆ NEZADOVOLJAN OSTVARIVANJEM PRAVA GRAĐANA U 2014.

JANKOVIĆ NEZADOVOLJAN OSTVARIVANJEM PRAVA GRAĐANA U 2014.

Saša Janković, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

11.06.2015

Kategorija: Subotica

Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je danas da u izveštaju za 2014. godinu nije mogao da konstatuje zadovoljstvo po pitanju ostvarivanja prava građana, navodeći da su tendencije u tom pogledu bile zabrinjavajuće.

BEOGRAD – Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je danas da u izveštaju za 2014. godinu nije mogao da konstatuje zadovoljstvo po pitanju ostvarivanja prava građana, navodeći da su tendencije u tom pogledu bile zabrinjavajuće.

Janković je na početku debate “Godišnji izveštaj Zaštitnika građana za 2014. godinu – ključni nalazi Zaštitnika građana u očima civilnog društva”, rekao da stanje vladavine prava, pravne sigurnosti, poštovanje principa dobre uprave, kapacitet i organizacija javne uprave, primena zakona, ekonomska situacija nisu bili takvi da su svim građanima Srbije mogli da obezbede dostojanstven život.

Janković je konstatovao da je bilo poboljšanja u pojedinim sektorima, na primer u zdravstvu, što, kako je naveo, ne znači da je situacija u tom sektoru dobra.

U prošloj godini bili su izraženi problemi migranata, rekao je Janković, najavljujući da će ove godine pokušati sa nacionalnim vlastima i međunarodnim partnerima da nađe uslove za dostojanstveniji život tih ljudi.

Drugi problem u prošloj godini bilo je pitanje demokratske i civilne kontrole nad radom službi bezbednosti i oružnih snaga, rekao je Janković, dodajući da je svetski trend jačanja nadležnosti tajnih službi, ali isto tako i jačanja ovalšćenja organa kontrole.

“Pre nekoliko dana komesar za ljudska prava Saveta Evrope podneo je posebni izbeštaj o potrebi jačanja kontrole nad radom tajnih službi i u tom izveštaju je rad ove instiucije naveden kao pozitivan primer. Prošle godine se prvi put počelo dešavati da se u toj kontroli pojavljuju problemi za koje smo se nadali da su prošlost. Nadamo se da će taj trend biti prekinut ove godine, a ne kao što je predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti izneo intenciju da se smanji ovlašćenja nezavisnih kontrolnih organa u pogledu rada službi”, kazao je Janković.

Mediji, prema oceni Jankovića i njegovih saradnika, u 2014. godini nisu bili slobodni, a zbog autocenzure i tendencioznog i navijačkog izveštavanja građanima je bilo ugroženo pravo na objektivno izveštavanje.

“I sama medijska udruženja konstatovala su visok stepen cenzure, a ekonomska situacija novinara, neizvesnost za radno mesto, male plate su za posledicu imale da nisu samo trpeli novinari, već je bilo ugroženo pravo građana na blagovremenu informaciju”, rekao je Janković.

Naveo je da organima najviše vlasti u 2014. godini zamera što nisu podsticali kritičku misao, što su oni koji su izražavali kritičku misao označavani kao strani plaćenici i domaći izdajnici, čime su pravljena dva fronda – vladin i antivladin.

Janković se osvrnuo i na prošlogodišnje poplave, koje su odnele više od 50 života, navodeći da su štete brzo popravljene zahvaljujući transparentnom radu vladine Kancelarije za obnovu i pomoć.

Administracija u Srbiji je, kako je dodao zaštitnik, prekobrojna, neorganizovana, u njoj vlada politizacija, a prošle godine je ta pojava bila izražena.

“Prošla godina protekla u pripremama za reorganizaciju, to se itekako odrazilo na prava, budući da se 44 odsto svih pritužbi koje smo dobili tiču se loše uprave”, naveo je Janković, dodajući i da su posebno zabrinjavajuće tendencije u prošloj godini bile odlazak mladih i što je ogroman broj učenika zbog štrajka prosvetnih radnika izgubio veliki broj časova.

Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.