Izložba fotografija “Familijarni objekti” Mihaila Vasiljevića od 23. septembra u Savremenoj galeriji Subotica

Izložba fotografija “Familijarni objekti” Mihaila Vasiljevića od 23. septembra u Savremenoj galeriji Subotica

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

20.09.2022

Kategorija: Subotica

U Savremenoj galeriji Subotica se u petak, 23. septembra, s početkom u 18 sati, otvara samostalna izložba “Familijarni objekti” Mihaila Vasiljevića, na kojoj će biti predstavljene fotografije nastale korišćenjem pronađenog fotografskog materijala koji su pripadali nepoznatoj porodici iz Vojvodine.

Mihailo Vasiljević (Beograd, 1981) je diplomirao 2005. godine na Katedri za fotografiju Akademije umetnosti u Beogradu. Master studije Teorije umetnosti i medija završio je 2009. na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, a od 2019. je na doktorskim studijama istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Od 2001. godine, njegovi radovi izlagani su na brojnim samostalnim izložbama u Srbiji i grupnim izložbama u Srbiji, Sloveniji, SAD, Grčkoj i Nemačkoj. Dobitnik je nagrade Different Worlds: Young contemporary photography 2015; dvostruki je finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” (2015, 2016). Radio je kao asistent i predavač na Akademiji umetnosti (2005–2009) i kao docent na Novoj akademiji umetnosti (2009–2016) u Beogradu. Bio je ko-osnivač je i ko-urednik nezavisnog udruženja Centar za fotografiju (2011–2019). Njegov umetnički i teorijski rad, vezan za fotografiju kao medij i fenomen, usmeren je na istraživanje različitih kulturnih, istorijskih i političkih obrazaca i procesa.

Iz teksta “Familjarni objekti” Miloša Zeca

Izložene fotografije nastale su korišćenjem dijapozitiva (diafilmova) koji su deo pronađene privatne arhive porodičnih snepšotova iz perioda šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka. Vasiljević u tradicionalnoj foto-laboratoriji izrađuje nove verzije ovih dijapozitiva na papiru za kolor negative (c-tip).

S obzirom na to da se radi o pozitivima, a ne negativima, u ovom procesu ne dolazi do uobičajene inverzije boja. Krajnji rezultat jesu vizuelno vrlo intenzivni, neobični i gotovo halucinantni fotografski zapisi koji formalno izgledaju kao negativske slike gde postoji obrnut redosled svetlih i tamnih područja, odnosno komplementarnih boja. Kako je kontrastni opseg i zasićenje kod dijapozitiva nešto intenzivnije nego na filmu za negative, ove fotografije poseduju neuobičajeno jak kontrast i saturaciju boje.

Ključni deo ovog postupka, čija finalizacija uključuje i skeniranje i štampanje velikoformatnih fotografija na poluprovidnoj polietilenskoj foliji, bilo je moguće ostvariti samo u mraku tradicionalne fotografske laboratorije.               

Kustoskinja izložbe je Tamara Kucor, dok izložbu prati katalog sa tekstom istoričara umetnosti Miloša Zeca.

Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture Republike Srbije i Grada Subotice.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.