IT Subotica 2030 nagradio đake generacije svih srednjih škola: Učenicima važno da je njihov trud i rad prepoznat i van škole

IT Subotica 2030 nagradio đake generacije svih srednjih škola: Učenicima važno da je njihov trud i rad prepoznat i van škole

Foto: NJ/Magločistač

20.06.2022

Kategorija: Društvo , Subotica

Organizacije IT Subotica 2030 je u okviru događaja Učenici godine“, u prostorijama poslovnog kompleksa Digital Hive“, dodelio ukupno 12 nagrada đacima generacije svih subotičkih srednjih škola.

Ovakvim gestom je ova organizacija pokazala da vrednuje znanje i da ga i nagrađuje, a đaci generacije su dobili još jednu potvrdu da se znanje i trud isplate i da je njihov talent vrednovan ne samo u školama, nego i van nje.

Foto: NJ/Magločistač

Učenici su dobili vaučer u vidu stipendije u vrednosti od 30.000 dinara i jedan promo poklon paket od Organizacije IT Subotica 2030.

Projekt menadžer Organizacije IT Subotica 2030, Filip Budanović, kaže da je novi projekat pokrenut sa ciljem da nagrade najbolje učenike srednjih škola u Subotici, a u planu su i drugi projekti koji će se baviti mladima koji su uspešni u našem gradu.

„Naš cilj je da, u ovim vremenima kada su nekako prevladale neke druge vrednosti, ohrabrimo učenike da vide da se njihov vredni trud i rad isplati i da prepoznajemo da oni imaju šta da pokažu – da su talentovani, da su bili vredni“, navodi Budanović.

Filip Budanović, foto: NJ/Magločistač

Takođe, dodaje da ova organizacija želi da im skrene pažnju da je Subotica grad koji im nudi i određene poslovne i životne perspektive u budućnosti.

„Ukoliko oni čak i odluče da odu odavde, i da ne studiraju ovde, iako mi podstičemo studiranje, život i rad u Subotici, želimo da ih podstaknemo da se nakon studija vrate u ovaj grad i da im prikažemo da perspektive u ovom gradu itekako postoje i da će ovaj grad biti tu za njih“, ističe Budanović.

Napominje da narednih godina planiraju da broj nagrađenih prošire ne samo na đake generacija nego i na neke učenike koji su se istakli sa nekim drugim uspesima, kako na određenim takmičenjima, tako i na nekim projektima koje su radili u okviru svojih školskih aktivnosti.

IT Subotica 2030 ozbiljno računa na mlade

Nije floskula kada kažemo da su mladi budućnost ovog grada, rekao je Petar Stakić iz organizacije IT Subotica 2030, i dodao da se u Srbiji o ovakvim stvarima retko može čuti u medijima.

Foto: NJ/Magločistač

„Malo je heroja, malo je lepih primera. Dogovorili smo se da na lokalu mi budemo ti koji će usmeriti reflektore na mlade, na srednjoškolce koji su pokazali sjajan uspeh i da omogućimo da oni u svom gradu budu uzor svojim vršnjacima i generacijama koje dolaze iza njih“, kazao je Stakić.

On je istakao da ova organizacija ozbiljno računa na ove učenike.

„Želimo da idu na studije, da obiđu svet, ali ono što je nama važno, da se u jednom momentu vrate u Suboticu i da budu onaj najbolji deo društva, i da omoguće da se ovaj grad razvija i dalje“, ocenjuje Stakić.

Jedan od inicijatora IT Subotica 2030, Branimir Gajić, rekao je, obraćajući se učenicima, da

je zadovoljan što živi srećan život, da voli svoj život, i da u potpunosti uživa u njemu.

Branimir Gajić, foto: NJ/Magločistač

„Dve stvari su najbitnije za vas nakon završene srednje škole: da živite aktivan život, da upravljate vašim životom, da idete kroz njega, a ne da dozvolite da vas život baca tamo-vamo. I drugo, da uložite vreme u sticanje znanja, iskustava i doživljaja, jer to su najvrednije investicije koje će pomoći da kasnije steknete sve ostalo u životu“, poručio je Gajić.

Podseća i da se aktivan život sastoji iz osam oblasti koje čine miks našeg sadašnjeg i budućeg života koji treba da nas čini srećnim.

„Finansije – da imate dovoljno para za ono što radite, karijera – da volite to što radite i da vas to ispunjava, partnerski odnosi i odnosi sa decom i rodbinom, društveni život i zabava, lični razvoj, duhovnost i zdravlje“, napominje Gajić.

Učenici srećni što se njihov trud vrednuje

Đak generacije u Tehničkoj školi Ivan Sarić, Aron Papajčik, kaže da njegov san bio upravo da jednog dana postane đak generacije.

Aron Papajčik, foto: NJ/Magločistač

„Mnogo sam se trudio da postignem ovaj rezultat. Ali i da ga nisam postigao, bio bih takođe srećan zato što sam mnogo stvari naučio tokom školovanja. Nije reč o novčanoj nagradi, šta ću dobiti, da li ću biti u medijima, nego da su priznali moj dosadašnji rad, šta sam sve uradio u poslednje četiri godine. Stvarno sam je jako trudio“, navodi Aron.

Prema njegovim rečima, u planu je da završi univerzitet, da ostane u struci i da nastavi sa svojim projektima koje je započeo sa svojim timom u preduzetništvu.

„Reč je o pametnoj mobilnoj aplikaciji i o jednoj pametnoj automat mašini koja nam pomažemo da skupljamo smeće i da dobijemo nagradu za to – da naša okolina postane više zelena“, ističe Aron.

Danijela Zvekić je đak generacije u Srednjoj muzičkoj školi, a završila je na odseku klasične muzike-klavir. Kako kaže, bila je đak generacije i u Osnovnoj kao i u Srednjoj muzičkoj školi, na šta je veoma ponosna.

Danijela Zvekić, foto: NJ/Magločistač

„Vrlo sam ponosna što sam i van škole na ovakav način nagrađena, stvarno mi je mnogo drago i mnogo mi znači“, ističe Danijela.

Klavir je počela da svira od malih nogu.

„Motivisalo me da sam kroz sviranje uspela nekako da izrazim svoje emocije i da ne progovorim baš nijednu reč, nego da prenesem svoja osećanja na publiku. Nadam se da ću svoj uspeh i dalje moći da izrazim kako ovde tako i u inostranstvu“, smatra Danijela.

Učenica generacije je i Staša Stantić iz Srednje politehničke škole koja je završila smer tehničar za digitalnu grafiku i Internet oblikovanje.

Staša Stantić, foto: NJ/Magločistač

„Jako sam ponosna na sebe, moja porodica je ponosna na mene, i jako sam srećna da sam dobila priliku da dođem ovde i da budem i posebno nagrađena“, ističe Staša.

Ima u planu da upiše Akademiju umetnosti u Novom Sadu, a nekoliko godina posle toga da se možda i vrati u Suboticu i započne posao u nekoj od IT kompanija.

„Mislim da uz trud i rad na ovakvim projektima Subotica će postati dobro mesto za mlade, za život i rad ovde. Preporučila bih da se mladi maksimalno trude i da maksimalno izvuku znanje od svojih profesora koji predaju u našoj školi“, poručuje Staša svojim vršnjacima.

Đaci generacije subotičkih srednjih škola:

Ana Vojnić Tunić (Srednja medicinska škola), Anđela Lebović (Hemijsko-tehnološka škola), Aron Papajčik (Tehnička škola Ivan Sarić), Danijela Zvekić (Srednja muzička škola), Eržebet Tot (Srednja medicinska škola), Fani Višnjei (Hemijsko-tehnološka škola), Krištof Nemet (Gimnazija Svetozar Marković), Miloš Pajić (Gimnazija Svetozar Marković), Nikola Koltin (Ekonomska srednja škola Bosa Milićević), Sabolč Kozma (Gimnazija za talentovane učenike Deže Kostolanji), Staša Stantić (Srednja politehnička škola), Vukota Markišić (Tehnička škola Ivan Sarić).

Profesori ponosni na svoje đake: „Bez mladih nema ni budućnosti“

Gimnazija „Svetozar Marković“ ima dva učenika generacije, kaže direktor ove škole, Dušan Pavlović, i dodaje da im je izuzetno drago da je njihova škola uključene u rad IT klastera, a takođe je veoma ponosan i na priznanja koja su đaci dobili.

Dušan Pavlović, foto: NJ/Magločistač

„Drago nam je da naše učenike vrednuju i cene i što su nagrađeni. Osim njih imamo još učenika koji su izuzetne rezultate napravili i njihove uspehe isto veoma cenimo“, napominje Pavlović.

On smatra da je izuzetno važno za grad ima ovakve društveno odgovorne organizacije, jer je „potrebno da zajednica ceni nečiji trud i rad, da se ulaže u mlade, jer bez mladog potencijala nema ni budućnosti“.

Organizacija IT Subotica 2030 je u poslednjih godinu dana realizovala nekoliko projekata, a jedna od njih je velika akcija sadnje sadnica na palićkom putu, putu prema Žedniku i Aleksandrovu, a u poslednjih mesec dana su realizovali i akciju oslikavanja više od 20 kablovskih ormana. U planu je da se u narednom periodu ovaj projekat radi svake godine, a istovremeno razvijaju i neke nove projekte.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.