ISTRAŽIVANJE: POKRAJINSKI ORGANI NEDOVOLJNO TRETIRAJU JEZIKE NACIONALNIH MANJINA

ISTRAŽIVANJE: POKRAJINSKI ORGANI NEDOVOLJNO TRETIRAJU JEZIKE NACIONALNIH MANJINA

Objavio: Magločistač

25.05.2015

Kategorija: Subotica

Pripadnici mađarske, rumunske, slovačke i hrvatske nacionalne manjine nedovoljno zastupljeni u pokrajinskim organima uprave

 

Istraživanje Pokrajinskog ombudsmana pokazalo je da je od 13 posmatranih organa pokrajinske uprave samo u njih pet opštim aktom propisano poznavanje jezika nacionalne manjine kao poseban uslov za rad na određenim radnim mestima.

Tamo gde je takav uslov i predviđen, u velikom broju slučajeva poznavanje jezika nacionalne manjine postavljeno je alternativno sa poznavanjem stranog jezika, navodi se u danas objavljenom istraživanju.

Dodaje se da nije uređen način dokazivanja poznavanja jezika nacionalne manjine i u najvećem broju slučajeva nije propisan potreban nivo znanja tog jezika za određeno radno mesto.

Nije se vodilo računa ni o tome na kojim radnim mestima se komunikacija sa građanima obavlja kao redovan posao, odnosno da zaposleni koji vode upravne postupke u odgovarajućem broju vladaju jezicima nacionalnih manjina koji su u službenoj upotrebi, piše u istraživanju.

Dodaje se da su pripadnici mađarske, rumunske, slovačke i hrvatske nacionalne manjine nedovoljno zastupljeni u pokrajinskim organima uprave u odnosu na procenat njihove zastupljenosti u strukturi stanovništva Vojvodine.

Pokrajinski ombudsman je preporučio pokrajinskim organima uprave da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se ovi nedostaci ispravili.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.