Istraživanje CeSID-a: Mladi Subotičani zabrinuti zbog pojave droge na ulicama

Istraživanje CeSID-a: Mladi Subotičani zabrinuti zbog pojave droge na ulicama

Subotica, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

08.11.2022

Kategorija: Društvo , Subotica

Mladi u Subotici najviše su zabrinuti zbog pojave droge na ulicama. Na drugom mestu se nalazi strah od međuetničkih incidenata koji je generisan zbog romske populacije u ovom gradu, dok se na trećem mestu našlo vršnjačko nasilje, pokazalo je istraživanje Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).

Na okruglom stolu „Mladi i bezbednost“, održanom danas, predstavljeni su nalazi istraživanja koje je CeSID sproveo tokom septembra ove godine u Subotici, na reprezentativnom uzorku od 200 mladih starosti od 15 do 30 godina.

Uprkos tim podacima, izvršni direktor CeSID-a, Bojan Klačar, rekao je da je veći procenat mladih koji se osećaju bezbedno nego nebezbedno kada je u pitanju njihov ličan osećaj bezbednosti.

Bojan Klačar, foto: NJ/Magločistač

„Njihov osećaj bezbednosti se povećava što su bliže svom ličnom prostoru. Najbezbednije se osećaju u svom stanu ili kući. Nebezbednost se povećava sa izlaskom iz ličnog prostora, a najmanja je kada govorimo o državi Srbiji“, navodi.

Tako je prosečna ocena bezbednosti mladih u Subotici 3,4 od maksimalnih 5 poena.

Što se tiče lokalnih institucija, mladi ocenjuju da bezbednosti najviše doprinose policija, obrazovne institucije, a nešto manje vojska.

„Ne veruju da Narodna skupština Srbije i lokalna vlast u Subotici dovoljno rade na toj temi, pa samim tim poverenje u institucije nije veliko“, ističe Klačar.

Prema njegovim rečima, mladi veruju da su oni sami sebi najbolja zaštita, dok smatraju da se u Srbiji na prvom mestu najviše diskriminišu osobe sa invaliditetom, mladi i žene.

CeSID je uz podršku OEBS-a sproveo ovo straživanje u tri grada u Srbiji – osim u Subotici, i u Novom Pazaru i Bujanovcu, a cilj je bio da se vidi kako mladi percepiraju stanje bezbednosti u multietničkim sredinama, kako se lokalne vlasti bore da podignu bezbednost, te na koji način se formiraju omladinske i bezbednosne politike u gradu.

Foto: NJ/Magločistač

Jedan od zaključaka istraživanja je da prostora da se unaprede institucionalni kapaciteti i kapaciteti na nivou strateških dokumenata uvek ima.

„Prostor postoji i za formiranjem Saveta za bezbednost mladih, institucije bi mogle da rade u jačem kapacitetu, poput Kancelarije za mlade. Takođe, ima prostora i za izradu novog Lokalnog akcionog plana za mlade koji je istekao, a novi nije usvojen. Verovatno je vreme i za promenu strateških dokumenata za unapređenje Roma, odnosno izradu Lokalnog akcionog plana za Rome“, objašnjava Klačar.

Hulo: Neophodno otvaranje Omladinskog centra

Omladinska radnica iz Subotice, Žofija Hulo, rekla je da je ovakvo istraživanje veoma važno za Suboticu i da bi trebalo razmisliti o tome na koji način mogu da se reše problemi koje su mladi registrovali u gradu.

Žofija Hulo, foto: NJ/Magločistač

„Strašno je što se mladi ne osećaju bezbedno na ulicama i da ne znaju šta je zavisnost od narkotika. Jako je tužno što u školama ne možemo o tome razgovarati, i da ne postoje preventivni programi“, upozorava Hulo.

Kao jedan od značajnih problema, ona je istakla i nepostojanje omladinskog centra ili omladinskog kluba u Subotici jer bi on, kako navodi, predstavljao dobro rešenje i mesto gde bi se govorilo o temama koje ne smeju biti tabu tema, poručila je ona.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.