Hitnoj pomoći u Subotici nedostaje jedna lekarska ekipa, a Domu zdravlja 10 lekara

Hitnoj pomoći u Subotici nedostaje jedna lekarska ekipa, a Domu zdravlja 10 lekara

Hitna pomoć Subotica, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

30.03.2022

Kategorija: Subotica

Služba za hitnu medicinsku pomoć u Subotici dobila je novo sanitetsko vozilo, koje je doniralo Ministarstvo zdravlja, ali uprkos novom vozilu koje raspolaže savremenom medicinskom opremom, ovoj ustanovi nedostaje jedna lekarska ekipa, dok Domu zdravlja Subotica nedostaje 10 lekara.

U subotičkoj Hitnoj pomoći navode da im nedostaje jedna lekarska ekipa, iako trenutno ispunjavaju normativ, po kojem imaju 24 lekara, 35 tehničara i 32 vozača, a osim baze u Subotici, pokrivaju i punktove u Bajmoku i Čantaviru, gde imaju dežurne ekipe tokom noći i vikednom, pa im je neophodno pojačanje.

Mihaela Budimski Soldat, foto: NJ/Magločistač

“Što se tiče samog kadra, potrebe naših građana su znatno veće, tako da bi bilo neophodno da imamo još barem jednu kompletnu ekipu u gradu kako bismo na vreme stizali na sve terene i kako bi naši građani dobili bolju medicinsku zaštitu”, rekla je specijalistkinja urgentne medicine u Službi hitne medicinske pomoći, Mihaela Budimski Soldat.

Kako je navela, novo vozilo koje su dobili raspolaže savremenom medicinskom opremom koja će pacijentima pružiti kvalitetnu zdravstvenu negu tokom transportovanja do najbliže zdravstvene ustanove na dalju dijagnostiku i lečenje.

Foto: NJ/Magločistač

“Kada su u pitanju životno ugroženi pacijenti koje transportujemo, defibrilator će nam omogućiti da njihovo stanje pratimo i da ih na adekvatan način zbrinemo. Naša Služba trasportuje pacijente sa infarktom miokarda i do Novog Sada, u periodu kada sala za kateterizaciju u subotičkoj bolnici ne radi. Naši lekari oko 70 minuta transportuju ove pacijente koji su pod visokim rizikom, jer se kod njih može očekivati i iznenadni srčani zastoj koji može nastati kao komplikacija infarkta. Takvih pacijenata imamo od pet do deset na mesečnom nivou”, objašnjava Budimski Soldat.

Ona je dodala da Službu hitne medicinske pomoći u Subotici dnevno pozove između 30 i 50 građana, u zavisnosti od doba godine.

Foto: NJ/Magločistač

Prema rečima glavne sestre Doma zdravlja Subotica, Melinde Tot Demek, i ova ustanova je pogođena, jer trenutno nedostaje deset lekara, ali se uvek trude da Hitna pomoć bude obezbeđena.

“Mislimo da je Hitna pomoć ta prva, jako bitna karika, i oni moraju uvek da budu u punom broju”, ocenjuje Tot Demek.

Ona je apelovala na građane da se u toku dana obraćaju lekarima u svojim ambulantama, a ne u zgradu Hitne pomoći, jer su tada ekipe na terenu i nema lekara u ambulanti.

Foto: NJ/Magločistač

“Ogranak VI na Karađorđevom putu preuzima dežurstvo od subote od 14 časova i nedeljom od 7 do 20 časova. Hitna pomoć ima lekara stacioniranog u ambulanti od 20 časova do ujutro i tada, ukoliko postoji neki problem, pacijenti mogu da se jave lekaru Hitne pomoći na ovoj lokaciji”, napominje Tot Demek.

Dom zdravlja Subotica je u januaru ove godine kupio još jedno vozilo iz sopstvenih sredstava, a u toku je i javna nabavka za minibus kojim će se prevoziti pacijenti na dijalizu, koji finansira Grad Subotica.

Foto: NJ/Magločistač

Direktorka Doma zdravlja Subotica, Ivanka Beoković, kaže da trenutno raspolažu sa 18 sanitetskih vozila, a imaju i vozila manjeg kapaciteta i vozila kućnog lečenja, pa ukupno njihov vozni park ima 35 vozila.

Prema njenim rečima, Grad već nekoliko godina traži rešenje da se napravi jedna savremena i velika, prostorno adekvatna zgrada za hitnu medicinsku pomoć u Subotici, zato što trenutni prostor svojim kapacitetom i ambijentom za vozila više ne zadovoljava potrebe ove službe.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.