Grupa subotičkih srednjoškolaca osmislila ideju da naprave kafić u kome se mogu udomljavati mačke

Grupa subotičkih srednjoškolaca osmislila ideju da naprave kafić u kome se mogu udomljavati mačke

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Danas

27.09.2022

Kategorija: Subotica

Grupa učenika četvrtog razreda Ekonomske srednje škole „Bosa Milićević“ iz Subotice osmislila je kafić u kome se mogu udomljavati mačke i aplicirala sa tom humanom idejom na konkursu e-Berze „Moj prvi biznis“.

Ovi srednjoškolci su jedini aplicirali iz Subotice, a da li će njihova ideja pobediti, zavisi od broja lajkova koje budu dobili za svoju biznis ideju, za šta su zatražili i pomoć svojih profesora, ali i drugih škola, kao i sugrađana i sugrađanki.

Ekonomska srednja škola, foto: NJ/Magločistač

Učenica Ekonomske srednje škole „Bosa Milićević“ iz Subotice, Katalin Vereš, kaže za Danas da je i sama velika ljubiteljka mačaka, i da su joj one jedne od omiljenih životinja.

„Mačke opuštaju čoveka, a mislim da je veoma bitno i da brinemo o njima, jer imamo dosta mačaka lutalica. Sad će i zima, sve je hladnije vreme, i videla sam da Udruženje ’Subotičke njuškice’ ima jako puno mačaka, i ako bi postojala mogućnost da se one udomljavaju u jednom ovakvom kafiću, onda je to jedna super ideja“, objašnjava Katalin.

Kako navodi, ona je spojila koncept kafića sa mogućnošću udomljavanja životinja, dodajući da postoje neke slične ideje u drugim gradovima i da bi Subotica trebalo da ima jedan ovakav lokal za mlade, ali i za starije generacije.

„Veoma mi se dopada ovaj koncept da, ako se nekim gostima sviđa neka mačka, onda taman mogu i da je povedu kući sa sobom“, poručuje Katalin uz osmeh.

Katalin Vereš, izvor: privatna arhiva

Prema njenim rečima, kafić bi nosio ime „Catfé“, kako je nazvan i njihov rad, a okupljao bi sve generacije: mlađe, one već od 12-13 godina, tinejdžere, kao i odrasle.

„Roditeljima se uglavnom sviđa ideja da se ovim macama pruži dom bez da se oni trude mnogo oko toga da li će naći nekog ko će da ih udomi, a mojim drugarima se jako svidela ta ideja i oni bi želeli da postoji takav kafić u Subotici. Međutim, na žalost – nema ga“, kaže Katalin.

Što se tiče karte pića, dodaje, za svakog bi bilo ponešto.

„Od raznih vrsta kafa, gaziranih i negaziranih sokova, ceđenih sokova, limunade… To je nešto što svako voli i svako može da pronađe sebe u tome tako da, što se toga tiče, bilo bi dosta raznovrsno“, ocenjuje Katalin.

Ovi mladi Subotičani su jedini koji su se prijavili sa ovakvom idejom iz Subotice, a u planu im je da zatraže i podršku učenika i profesora iz drugih srednjih škola.

„Napravićemo plakate i u razgovorima sa ostalim direktorima škola zatražićemo dozvolu da ih postavimo na oglasne table i u drugim školama“, navodi Katalin.

Prilika da đaci razvijaju svoje biznis ideje

Najveća podrška i animator učenicima je bila njihova profesorka koja im predaje predmete koji se tiču preduzetništva, koja ih je motivisala da se prijave sa temom koju su osmislili.

Profesorka Sandra Šokčić predaje nekoliko predmeta, poput preduzetništva, poslovne korespondencije, agencijskog i hotelijerskog poslovanja.

Sandra Šokčić, izvor: privatna arhiva

„Konkurs je bio na recepciji škole i to deca nisu gledala, a meni je to preko koleginice privuklo pažnju. Oni su turistički tehničari, a među njima uvek ima onih koji se rado odazivaju na ovakve pozive. Volim razna takmičenja i vannastavne aktivnosti, pa sam im rekla da to nije stvar takmičenja nego nekog upoznavanja i stvaranja kontakata. Nikad se ne zna šta jedno takmičenje može da donese“, ocenjuje Šokčić.

Dodaje da nije važno osvojiti prvo mesto, nego mogućnost koja će im posle pomoći u daljem razvoju.

„Samo jedan učenik je mogao da preda rad, a jedini kriterijum za pobednika je broj glasova. Takmičenje traje do 17. oktobra. Mogao je da se uzme i neki gotov proizvod, ili usluga, ili da nađu firmu partnera…“, priča profesorka.

Prema njenom mišljenju, ideja je odlična iako nije originalna, jer slični kafići postoje negde drugde, ali ih nema u Subotici.

„To su najčešće kafići sa mačkama, gde možete da ih vidite i da se družite sa njima, ali bi ovde mogli i da ih udomite“, poručuje Šokčić.

Dodaje da su učenici ovu inicijativu upisali u knjigu obaveštenja i da su išli od razreda do razreda kako bi se cela škola obavestila da svi glasaju za njihov rad.

„Bila sam jako ponosna na njih. I sama škola se nekako uzdrmala oko ove ideje, i kolege profesori su se angažovali, a neki je dele i po svojim profilima na društvenim mrežama“, kaže.

„Deca bi umesto telefona držala u rukama mačke“

Beti Horvat iz Udruženja „Subotičke njuškice“ kaže za Danas da bi takav kafić u kome se udomljavaju mačke pružio izuzetno velik doprinos u rešavanju problema društva u pogledu napuštenih životinja.

Foto: NJ/Magločistač

“Kao ljubitelj životinja i volonterka, apsolutno podržavam projekat i daću svoj maksimalni doprinos u njegovoj realizaciji, stavljaljući u prvi plan cilj – da životinje koje bi prošle kroz ovaj kafić budu sterilisane i da na taj način smanjimo populaciju uličnih ili napuštenih mačaka“, napominje Horvat. 

Takav kafić bi, smatra ona, sigurno bio popularan među decom školskog uzrasta, ali i među roditeljima.

„Deca bi tamo umesto telefona držala životinjice u rukama. Mnoga deca nemaju mogućnost da imaju kući ljubimca, a tu bi mogli i sami doživeti taj fenomenalan osećaj“, poručuje Horvat.

Podelite sa prijateljima:

2 Komentara na
“Grupa subotičkih srednjoškolaca osmislila ideju da naprave kafić u kome se mogu udomljavati mačke”

Jelena says:

Ja bih bila stalna gošća.
Fenomenalna ideja.

Snezana says:

Ideja je fantasticna i podrzavam moje mlade sugradjane u tome. Bilo bi zaista lepo kad bi to uspeli realizovati. Bice moje omiljeno mesto za popodnevnu kafu.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.