Festival evropskog filma “Palić”: Stefanu Arsenijeviću i Zrinku Ogresti uručene nagrade Asocijacije filmskih festivala Srbije

Festival evropskog filma “Palić”: Stefanu Arsenijeviću i Zrinku Ogresti uručene nagrade Asocijacije filmskih festivala Srbije

Foto: Festival evropskog filma Palić

Objavio: Magločistač

19.07.2022

Kategorija: Subotica

Na 29. Festivalu evropskog filma “Palić”, na Letnjoj pozornici, uručene su nagrade Asocijacije filmskih festivala Srbije (AFIFS) rediteljima najboljih filmova u prošloj godini, Stefanu Arsenijeviću i Zrinku Ogresti.

Film “Strahinja Banović” Stefana Arsenijevića dobitnik je nagrade u kategoriji domaćih igranih filmova, a “Plavi Cvijet” Zrinka Ogreste u kategoriji srpskih manjinskih koprodukcija.

O nagradama je odlučivao žiri sačinjen od troje novinara koji kontinuirano prate sedmu umetnost – Tatjane Nježić, novinarke Blica, Zorice Dimitrijević, novinarke portala SEEcult, i Vladimira Džudovića, novinara Radio Beograda.

Stefan Arsenijević, foto: Festival evropskog filma “Palić”

Stefanu Arsenijeviću nagradu je uručila članica žirija Zorica Dimitrijević, koja je istakla da je srpska filmska produkcija poslednjih godina postala prilično obimna, te da je “uz sav taj kvantitet vreme da se fokusiramo na kvalitet, a vrednujemo i odamo priznanje najboljima“.

Stefan Arsenijević je rekao da mu mnogo znači ova nagrada, posebno što dolazi od ljudi i profesionalaca čije mišljenje i rad zaista ceni.

“Ovo je zatvaranje kruga, kada smo počeli da pišemo ovaj film, jedno od prvih istraživanja koje smo obavili bio je razgovor s migrantima nedaleko odavde, u staroj ciglani. Ti susreti i razgovori s pravim ljudima su nas zauvek promenili i pokazali koji put treba da sledimo dok pravimo ovaj film”, kazao je Arsenijević.

Žiri je naveo da je Arsenijević slojevito prepleo sa jedne strane ovdašnju tradiciju, mit, sa više nego aktuelnim, gorućim pitanjem savremenog sveta, kao što su migrant, i sa druge strane slikovitu i rečitu lepezu.

“Od pošasti koje kao legitimne takozvane vrednosti haraju ovim prostorima, do gorkog ukusa koji ostavlja učinak normi i takozvane pravde razvijenog sveta, u koje su ipak sve oči uprte. Posle dugo, dugo vremena, bio je to srpski film u glavnom programu festivala A kategorije u Karlovim Varima gde je, kao što znamo, trijumfovao, a potom nastavio da niže uspehe  i na drugim međunarodnim manifestacijama”, smatra žiri.

Zrinko Ogresta, foto: Festival evropskog filma “Palić”

Prilikom uručivanja nagrade reditelju Zrinku Ogresti za najbolju srpsku manjinsku koprodukciju filma “Plavi Cvijet”, on je rekao da je ovo njegov osmi igrani film, i da su svih osam prikazivani po festivalima u Srbiji.

“Paralelno s pozivom festivala na Paliću, ja sam dobio poziv za odlazak na još dva festivala koji se istovremeno održavaju, jedan na jugu Italije, a drugi u Egiptu. Ali kao što vidite, ja sam danas ovdje”, naveo je Ogresta.

U obrazloženju žirija navedeno je da “kroz priču o savremenoj ženi, njenoj ćerki u tinejdžerskim godinama i majci koju sustižu zdravstveni problemi, te bivšem suprugu i zabranjenom partneru, snažnom a nepretencioznom filmskom poetikom film preispituje nemogućnost komunikacije ne samo među ljudima, već i čoveka sa samim sobom, upućujući na zloslutne posledice. S druge strane daje upečatljivu sliku savremenog društva danas i ovde, čije je jedno od težišnih tačaka beznađe svih generacija, kao posledica neoliberalnog konteksta u kome je imetak sve, a čovek ništa”.

Asocijacija filmskih festivala Srbije osnovana je 2021. godine na inicijativu Filmskog centra Srbije, a njene članice su Festival evropskog filma “Palić”, Festival filmskog scenarija (Vrnjačka Banja), Festival glumačkih ostvarenja – Filmski susreti (Niš), Leskovački internacionalni festival filmske režije, Festival autorskog filma (Beograd), Šumadijski internacionalni filmski festival debitantskog filma (Kragujevac) i festival “Slika u pokretu” (Novi Sad).

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.