Dan grada u Savremenoj galeriji Subotica biće obeležen izložbom “Granice” Aleksandre Dević

Dan grada u Savremenoj galeriji Subotica  biće obeležen izložbom “Granice” Aleksandre Dević

Objavio: Magločistač

30.08.2021

Kategorija: Subotica

U okviru programa proslave Dana grada Subotice u Savremenoj galeriji će u petak, 3. septembra, sa početkom u 19 časova biti otvorena izložba “Granice” Aleksandre Dević, čime će biti nastavljena tradicija predstavljanja zavičajnih mladih autora u sklopu ove manifestacije.

Aleksandra Dević je rođena 1991. u Subotici. Odsek slikarstva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi Dragana Matića upisuje 2011, a nakon godinu dana prelazi na smer Novi likovni mediji u klasu Dragana Živančevića. Po završetku studija počinje sa radom u industriji razvoja video-igara, čime se i danas aktivno bavi. Paralelno se bavi i ilustrovanjem knjiga za decu, kao i dela klasične književnosti.

U njenom opusu primarni fokus je ideja kojoj prilagođava medij, te se izražava u različitim vizuelnim medijima poput slikarstva, crteža, tradicionalne i eksperimentalne fotografije, digitalne i eksperimentalne umetnosti, tako da će i na postavci u Savremenoj galeriji umetnica biti predstavljena slikama, crtežima i digitalnim printovima.

Rad Aleksandre Dević odlikuje beskompromisnost u odnosu prema osetljivim temama. Kroz duboko istraživanje sopstvenog iskustva ona dolazi do spoznaja koje imaju univerzalni karakter i na taj način suočava publiku sa pitanjima koja se često ignorišu. Aleksandra ne prilagođava teme svog istraživanja određenom likovnom medijumu, već naprotiv, bira tehnike, stilove i pristupe najpogodnije za izvornu zamisao. Ona ponekad kao sredstvo izražavanja koristi vizuelne metafore koje se bogato i slojevito prožimaju stvarajući vizuelnu poeziju, a opet, suprotno tome, nekada je veoma direktna, kao npr. u seriji slika “Zagrljaj”. Naime, tu je uz minimum sredstava uspela da u nama podstakne empatiju prema modelu, tako što nas podseća na dobro poznati telesni i senzorni osećaj kada nam se zaustavi krvotok zbog dugotrajnog pritiska na neki deo tela, koji zatim počne da crveni, trne i boli. Upravo je zbog te direktnosti vizuelni jezik cele serije likovno neutralan i pripada naturalističkom, realističnom pristupu.

Serija slika gde je glavni motiv ćilim provocira pitanja vezana za odnos subjektivne i objektivne realnosti. U velikoj meri je nadahnuta ćilimom koji je bio prebačen preko čuvenog Frojdovog psihoanalitičkog kauča. Upravo je na njemu razvijana teorija slobodnih asocijacija koja je kasnije inspirisala nadrealistički pokret. Frojd je u svojoj praksi podsticao pacijente da skoro iracionalno, bez filtera, istražuju najdublje misli i ideje. Za Aleksandru je zona unutar ćilima prostor gde apsurd i smisao više nisu suprotni polovi već jedna celina, gde je nadrealizam očigledno iznad realnosti. Taj ograničeni pravougaonik, iako daje slobodu da istražujemo subjektivni svet, istovremeno stvara barijeru, okvir koji nas izoluje od objektivne realnosti, što vodi u posebnu vrstu usamljenosti. Ove slike mogu se nazvati vizuelnom poezijom, jer su veze između brojnih motiva veoma tanane i najbolje se čitaju kada dopustimo da spoznaje lebde u vazduhu, pre nego da ih otežamo u želji za jednim sigurnim odgovorom.

Dragan Bibin, autor teksta iz ilustrovanog kataloga koji prati izložbu

Izložbu, čija je kustoskinja Jasmina Jovančić Vidaković, priredila je Savremena galerija Subotica, a projekat je podržao Grad Subotica.

Izložba “Granice” biće otvorena do 2. oktobra.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.