Predlog grada Subotice da Brana Crnčević dobije ulicu na Paliću nije u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, izjavio je bivši Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski i pozvao nacionalne savete da, ukoliko ovakva odluka danas bude usvojena na Skupštini grada, uđu u proces njenog obaranja.
Bugarski je rekao za portal Magločistač da veruje da na Upravnom sudu ovakva odluka može da se obori, odnosno proglasi protivzakonitom, a da je ovo pitanje i za ombudsmana.
“Ukoliko se ovakva odluka prihvati, nacionalni saveti moraju da uđu u proces obaranja te odluke. To može da uradi i bilo koji građanin, a u konsulataciji sa pravnicima moguće je privremeno obustaviti primenjivanje donešene odluke”, kazao je Bugarski.
On je podsetio da je za ovakvu odluku neophodna i saglasnost Mađarskog i Hrvatskog nacionalnog saveta kako bi Pokrajinski sekretarijat dao pozitivno mišljenje.
“Kada tražite od nekoga mišljenje, pretpostavljamo da želite da zaštitite njihova prava i nacionalna osećanja, odnosno, da napravite balans u jednoj sredini, da ne može većina u bilo kom smislu da preglasava manjinu”, rekao je Bugarski.
“Ovo je neprihvatljivo tumačenje zakonske regulative jer se u ovom slučaju to radi na jedan destruktivan način”, kazao je Bugarski i dodao da mora da se otvori dijalog sa ’komšijama’ o tome da li je ovako nešto za njih prihvatljivo ili nije.
“Samim tim što ste zatražili mišljenje nacinalnih saveta, ispunili ste smisao zakona, a to što su vam oni rekli da su protiv takve odluke, a da vas to ne obavezuje da se pridržavate toga, to ne može – to nije u skladu sa normama u 21. veku, u jednom interkulturalnom društvu gde komšije žive jedni sa drugima, a ne jedni pored drugih”, smatra Bugarski.
Prema saznanjima portala Magločistač, nacionalni saveti mađarske i hrvatske nacionalne manjine dali su negativno mišljenje na predlog ove odluke.
U Zakonu o lokalnoj samoupravi navedeno je da ukoliko predlozi o nazivima delova naseljenih mesta ne odgovaraju istorijskim ili stvarnim činjenicama, ako se njima povređuju opšti i državni interesi, nacionalna i verska osećanja ili vređa javni moral, ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave odbiće davanje saglasnosti na takav predlog.
Odbornici Skupštine grada Subotice danas će odlučivati o predlogu da Ulica Vikend naselje bb na Paliću dobije naziv Ulica Branislava Brane Crnčevića.
U obrazloženju piše da je komisija tu odluku donela na sednici 21. oktobra 2016. i da su “u postupku davanja prethodne saglasnosti na naziv ulice pribavljena i mišljenja Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i Hrvatskog nacionalnog veća”.
Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu je prethodno, 23. januara, dao saglasnost na predlog odluke.
Brana Crnčević je bio srpski književnik, aforističar, novinar, scenarista i političar. Preminuo je u aprilu 2011. godine u Beogradu.
(Magločistač)
[clear]
Jedan Komentar na
“BUGARSKI: ODLUKA GRADA SUBOTICE DA BRANA CRNČEVIĆ DOBIJE ULICU NA PALIĆU PROTIVZAKONITA”
Pre par godina su na Palicu 5-6 ulica promenuli naziv u neke madjarske nazive.Tada se niste bunili,a sad posto je srpski lik u pitanju sad vam smeta.Sram vas bilo.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.