APV: Zbog čega još nisu poznati rezultati izbora?

APV: Zbog čega još nisu poznati rezultati izbora?

Objavio: Magločistač

09.05.2022

Kategorija: Subotica

Akcija progresivne Vojvodine (APV) postavila je danas pitanje Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) kako je moguće da posle više od mesec dana nisu objavljeni svi rezultati glasanja na izborima koji su održani 3. aprila ove godine.

Iz ove organizacije dalje pitaju: “Kako je moguće da i dalje postoje opštinske izborne komisije koje nisu saopštile rezultate sa svih biračkih mesta? Kako je moguće da se dosad nisu obratile javnosti da kažu u čemu je problem i kako ga prevazići?”

Na članovima RIK-a je velika odgovornost sprovođenja izbornih procesa, s obzirom na njihova ovlašćenja i njihov položaj, a ovakvim ponašanjem, konstatuju iz APV-a, oni “ne samo što ugrožavaju osnove demokratskog uređenja države nego ga i unazađuju”, što može dovesti državu u stanje u kojem više neće ni tehnički biti moguće održavanje slobodnih izbora.

“Događa li se to zbog toga što su određeni članovi Republičke izborne komisije pod pritiskom vladajućih stranaka koje su ih na to mesto postavile i zbog toga ne rade svoj posao profesionalno i nepristrasno? Koristi li se odlaganje rezultata kao politička taktika nameštanja novih izbora kojima bi se udovoljilo sujeti glavnog problema ove države, Aleksandra Vučića? Je li ovo priprema za naknadno „ubacivanje“ još jednog poslanika s juga Srbije iz jedne manjinske liste ili nešto drugo?

Ako su navedene pretpostavke tačne, zaključuju iz APV-a, onda se “potpuno gubi smisao izbora i dovodimo se u poziciju zemlje s konsolidovanim autoritarnim režimom, poput Belorusije, Azerbejdžana, Turkmenistana”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.