Ambasador Evropske unije u poseti Subotici: “Subotičani bi najbolje mogli da pokažu kako da živimo u raznolikosti”

Ambasador Evropske unije u poseti Subotici: “Subotičani bi najbolje mogli da pokažu kako da živimo u raznolikosti”

Ambasador EU u Srbiji, Emanuele Žiofre, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

08.12.2022

Kategorija: Subotica

“Evropska unija je uvek bliža nego što mislite”, jedna je od poruka kampanje “EU u mom kraju” u okviru koje je ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, zajedno sa ambasadorom Češke, Tomašom Kuhta, ambasadorkom Švedske, Anikom Ben David, i ambasadorom Austrije, Kristijanom Ebner, posetio Suboticu i Sentu.

Posetom ambasadora počinje i kampanja sa idejom da se prezentuju i promovišu ne samo značajni i veliki projekti za određeni region, već i lokalna domaćinstva i kompanije koje je EU pomogla kroz različite programe i fondove.

Gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić, predstavio je sve one prednosti zbog kojih je grad Subotica poželjan za direktne strane investicije i za otvaranje novih radnih mesta.

“Istakao sam i multikulturalnost koja je ponos ovoga grada, to je različitost, ono što nas kao grad čini specifičnim i čime se mi ponosimo, da smo tolerantni, da imamo razumevanja jedni prema drugima, za jedan zajednički suživot”, naveo je.

Predstavio je i mnoge važne projekte koji su sprovedeni uz finansijsku pomoć republičke i pokrajinske vlade, kao što su završetak 24 kilometara Ipsilon kraka u vrednosti od 3 milijarde dinara, rekonstrukcija Doma za decu ometenu u razvoju “Kolevka” u vrednosti od 800 miliona dinara, budući početak izgradnje Omladinskog centra u iznosu od 22 miliona dinara, završetak izgradnje i rekonstrukcije zgrade Narodnog pozorišta Subotica u koji je uloženo više od 2,2 milijade dinara, zatim, akva parka sa velnes i spa centrom, izgradnja saobraćajne infrastrukture u visini od 170 miliona dinara, buduća rekonstrukcija Opšte bolnice Subotica u vrednosti od 40 miliona evra, i izgradnja gradskog fudbalskog stadiona u vrednosti od 36 miliona evra.

Ambasador EU u Srbiji, Emanuele Žiofre, foto: NJ/Magločistač

Gradonačelnik je izrazio zahvalnost i za one projekte gde je pomoć pružila Evropska unija, a reč je o izgradnji Regionalnog centra za upravljanje otpadom koji je smešten na Bikovu, kao i izgradnji stanova za izbeglice i podršci na putu Srbije ka Evropskoj uniji.

“Subotica će i u budućnosti biti posvećena evropskim vrednostima i preduzimaće sve aktivnosti kako bi približila Srbiju porodici evropskih zemalja”, rekao je Bakić.

Ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, najavio je da će u ova dva dana imati prilike da posete i pojedine subotičke škole gde će poslušati šta imaju mladi da im kažu, ali i privrednike i poljoprivrednike koji su dobili finansijsku pomoć od EU.

On je sa gradonačelnikom razgovarao i o izazovima sa kojima se ovaj grad susreće kada su u pitanju migracije.

“Nelegalna migracija je pitanje kojim treba zajedno da se bavimo. Srbija je u ovom pitanju oduvek zauzimala human pristup prema migrantima. Želimo da pojačamo saradnju koja postoji između Srbije i Fronteksa radi bolje zaštite granica, a takođe želimo da pomognemo i u razbijanju mreža krijumčara migrantima”, istakao je.

On je najavio da će EU obezbediti 70 miliona evra za zaštitu granica.

Kada je u pitanju energetska kriza sa kojom se svi suočavaju, ambasador je najavio da će u narednom period biti izdvojeno milijardu evra za izlaženje na kraj sa energetskom krizom, od čega će pola milijarde biti namenjeno onim ugroženim porodicama, domaćinstvima, malim i srednjim preduzećima, koja imaju problem da plate ogromne račune za struju, dok će 165 miliona evra biti direktna pomoć srpskom budžetu.

Podsetio je da su telekomunikacioni operateri Zapadnog Balkana potpisali sporazum sa EU o postepenom ukidanju troškova rominga što će početi da važi već od sledeće godine, sa ciljem da se roming potpuno ukine.

“To je važno za Subotičane koji se nalaze na svega nekoliko kilometara od granice sa Mađarskom jer će im biti mnogo lakše da putuju u susednu zemlju bez ovih troškova”, napominje.

Lideri EU su takođe naglasili na nedavno održanom samitu u Tirani da je neophodno ubrzati proces pristupanja celokupnog Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, “jer je ovo trenutak za reforme i ubrzanje procesa proširenja”.

“Suočeni smo sa brojnim rizicima po mir i stabilnost koji su uzrokovani ruskom agresijom i ovo je trenutak da se bolje držimo zajedno”, ocenio je.

Prema njegovim rečima, Subotica kao multietnički grad sa velikim brojem manjina zna šta znači tolerancija i poštovanje koji podrazumevaju demokratske procese.

“Mislim da ste vi ti koji bi najbolje mogli da pokažete svima onu vrednost koja postoji u EU, a to je ujedno i moto EU, kako da živimo u raznolikosti”, zaključio je Žiofre.

Tokom dvodnevne posete, ambasadori su posetili subotičku Sinagogu, Gimnaziju „Svetozar Marković“ gde su razgovarali sa učenicima, i gde je organizovan košarkaški turnir “EU za Tebe”.

Ambasadori zemalja Evropske unije zajedno sa ministarkom zaštite životne sredine Irenom Vujović posetiće u petak, 9. decembra, Regionalnu deponiju i fabriku za reciklažu i upravljanje otpadom u Bikovu, čiju je izgradnju finansirala EU.

Takođe, zajedno sa komesarkom za izbeglice i migracije Natašom Stanisavljević učestvovaće u uručenju ključeva za 44 stana srpskim porodicama u Subotici. Zatim će posetiti poljoprivrednika koji je kroz IPARD program dobio sredstva EU za kupovinu opreme i unapredio svoju proizvodnju u Starom Žedniku.

U Senti će se ambasadori Žiofre i Ebner sastati sa gradonačelnikom Rudolfom Cegledijem i posetiti dva Interreg programa prekogranične saradnje koji se realizuju zajedno sa Vladom Srbije.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.