A GARDEN QUARTET EGYESÜLET KÖZLEMÉNYE: TILTÁS – A ZENEISKOLA IGAZGATÓNŐJÉNEK MUNKAMÓDSZERE

A GARDEN QUARTET EGYESÜLET KÖZLEMÉNYE: TILTÁS – A ZENEISKOLA IGAZGATÓNŐJÉNEK MUNKAMÓDSZERE

Forrás: Garden quartet

Objavio: Magločistač

15.05.2015

Kategorija: Subotica

Barlai Edit 2013. októberében megtiltotta a szabadkai Zeneiskola diákjainak és tanárainak, hogy részt vegyenek a Garden Quartet kamaraegyüttes és a Szegedi Tudományegyetem Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola alapítványa által szervezett „Whosemusic” elnevezésű IPA projektumán

 

Az Electe egyesület április 19-i jótékonysági hangversenye nem az első és nem is egyedi eset volt, hogy Barlai Edit, a szabadkai Zeneiskola igazgatónője gyermekeket és tanáraikat akadályozott meg olyan projektumokon való részvételben, amelyek szakmai és művészi fejlődésüket segíthették volna elő.

Barlai Edit 2013. októberében megtiltotta a szabadkai Zeneiskola diákjainak és tanárainak, hogy részt vegyenek a Garden Quartet kamaraegyüttes és a Szegedi Tudományegyetem Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola alapítványa által szervezett „Whosemusic” elnevezésű IPA projektumán. A projektum implementációja még a Zeneiskola előző igazgatója, Antal István vezetése idején kezdődött, a tanárok és a diákok aktív részvételével.

Az Európai Unió támogatásának köszönhetően a nemzetközi projektumban a két év alatt több, mint 15 rendezvényt tartottunk, amelyeken több, mint 500 gyermek és felkészítő tanára vett részt, teljesen ingyenesen. Többek között kamarazenei-, egyházzenei-, népzenei- és kóruskoncertek, néptánc produkciók és zenepedagógiai konferenciák kerültek megrendezésre a határ mindkét oldalán, valamint két nagyszabású zenei tábor a magyarországi Csongrádon. A gyermekekkel és felkészítő tanáraikkal a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának kiemelkedő tanárai foglalkoztak. A Garden Quartet-et Magyarország szabadkai Főkonzulátusa is támogatta a projektum megvalósításában. Dr. Tóth Anikó konzul a zárókonferencián úgy fogalmazott: „ez a projektum egy azon sokak közül, amelyeknek célja jobbá tenni az Európai polgárok és a szomszédos országok polgárainak életét.” Az ezen való részvételt tiltotta meg Barlai Edit, írásban. A tanárokra és a diákokra is vonatkozó utasítást az igazgatónő a Zeneiskola tanári szobájában lévő hirdetőtáblára függesztette ki. Ennek a tiltásnak köszönhetően egyébként az újvidéki, a nagybecskereki és a zombori zeneiskolák diákjai és tanárai számára nyílt lehetőség, hogy részt vegyenek a projektumban.

A Garden Quartet kamaraegyüttes székhelye a szabadkai Zeneiskola címére volt bejegyezve, ami szerintünk, de a komolyzenét szerető, ápoló emberek, és közönségünk, valamint kollegáink zömének véleménye szerint is magától értetődő dolog volt. Annál is inkább, hogy a vonósnégyes három tagja is az iskola dolgozója. Barlai Edit felbontotta a Garden Quartet és a Zeneiskola közötti bérleti szerződést, ezzel gyakorlatilag kitiltotta az együttes tevékenységét az iskolából. Annak ellenére, hogy semmilyen vétséggel nem szolgáltattunk erre alapot. Az igazgatónő írásban semmivel nem indokolta meg döntésének okát.

Tekintettel arra, hogy számunkra a fent említett projektumban részt vevő gyermekek fejlődése, a projektum sikeres befejezése, illetve a művészeti tevékenység és ez által Szabadka Város és a Zeneiskola hírnevének öregbítése a fő célunk, eddig nem akartuk a nyilvánosság elé tárni a történteket. Mivel azonban az Electe egyesület tagjai a sajtóban többször is utaltak arra, hogy a Garden Quartetnek is voltak hasonló nézeteltérései Barlai igazgatónővel, ezért fontosnak tartjuk, hogy erről közvetlenül tájékoztassuk a közvéleményt.

(Magločistač)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.